Главна и одговорна уредница телевизије РТ и агенције Спутњик Маргарита Симоњан каже да је смешан извештај са предлогом да се не акредитују запослени на телевизији и агенцији у Француској.
„Ми смо оптужени за све смртне грехе, ширење лажних вести и тим самим шире лажне вести, јер оптужују нас, као што је било током предизборне кампање (председника Француске Емануела) Макрона, да смо објављивали лажне чланке које ми никада нисмо објављивали… Све старе предрасуде, посебно у овим министарствима и одељењима, јаче су него икад пре и они се сливају у тако смешне и забавне извештаје“, рекла је Симоњанова на телевизији „Русија 24“.
Изјаву аутора документа у уводу да он није став француске владе и не треба га таквим сматрати, она је назвала лицемерном.
„Ово је врло лицемеран став, као и уопште читава западна песма о демократији и слободи говора. Најлицемернија од самог почетка“, додала је она.
Она је подсетила да након што је америчко Министарство правде ставило „РТ Америка“ на списак страних агената, телевизији је одбијена акредитација у Конгресу.
Француске власти објавиле су извештај од двеста страница под називом „Манипулација информацијама: изазов нашим демократијама“, у коме се предлаже да се новинарима РТ-а и Спутњика не издају акредитације. У припреми извештаја су учествовали Центар за анализе, прогнозе и стратегију, Министарство спољних послова и Институт за стратешка истраживања Министарства одбране Француске. У тексту извештаја се Русија помиње 60 пута, Кремљ — 48 пута, 14 пута агенција Спутњик, а више од десет пута телевизија РТ.
Министарство правде САД ставило је телевизију „РТ Америка“ на списак страних агената по Закону о страним агенцијама из 1938. године, притом многи други страни државни медији као што су британски Би-Би-Си, кинески Си-Си-Ти-Ви, француска телевизија „Франс 24“, немачка радио-станица „Дојче веле“, нису регистровани као такви. Главна и одговорна уредница РТ-а и Спутњик Маргарита Симоњан изјавила је да је телевизија бирала између регистрације и кривичног дела и у вези са тим честитала „америчкој слободи говора и свима који у њу још увек верују“.
***
Француске власти траже да се новинарима Спутњика не издају акредитације
Француске власти су у извештају од 200 страница под називом „Манипулација информацијама, изазов нашим демократијама“ предложиле да се не издају акредитације новинарима РТ и Спутњика. У припреми извештаја су учествовали Центар за анализе, прогнозе и стратегију, Министарство иностраних послова и Институт за стратешка истраживања Министарства одбране.
У извештају се налази 50 препорука, од општих савета, до препорука државама, цивилном друштву и приватним лицима. Тачка 19 препоручује да се „маргинализују страни органи пропаганде“.
„Прво их треба именовати, а затим им не давати акредитације и не позивати их на прес-конференције“, саветују аутори документа.
Као илустрација предлога наводи се цитат из обраћања Емануела Макрона на прес-конференцији са Владимиром Путином у Версају на којој је француски лидер, без навођења доказа, оптужио Спутњик и РТ да су „више пута износили неистине о њему и његовој кампањи“ током председничке трке.
У тексту извештаја се 60 пута помиње Русија, 48 пута Кремљ, 14 пута Спутњик и 10 пута телевизија РТ. Између осталог, они тврде да РТ и Спутњик наводно „манипулишу информацијама“, „изокрећу чињенице“ и „фалсификују документа, преводе и интервјуе“.
„Ми управо то осуђујемо, а не мишљења“, изјављују аутори, наглашавајући да руски медији могу и имају право да штите своју тачку гледишта.
Наводећи случај цурења информација са компјутера члана Макроновог тима уочи гласања на председничким изборима у Француској које је обавио Спутњик, аутори истраживања набрајају „поуке“ из тога. Тако је једна од ауторки извештаја имала наслов „Дискредитација пропагандних медија“, где подсећа да су новинарима РТ и Спутњика од 27. априла 2017. године до краја кампање биле одузете акредитације.
„Чак и након избора био им је забрањен приступ Јелисејском дворцу и прес-конференцијама МИП-а“, наглашавају аутори текста.
Председник Француске Емануел Макрон је раније више пута оптуживао Спутњик да се бави ширењем лажних вести, али није наводио било какве доказе за своје тврдње. Још током изборне кампање, његов штаб је одбио да акредитује руски канал и информативну агенцију. Прошле јесени, новинарка француске редакције Спутњика није могла да присуствује заједничкој конференцији Макрона и ирачког премијера Хајдера ел Абадија, јер њено име наводно није било на листи акредитованих новинара, што није истина.
Русија: Одговорићемо на саботажу рада руских медија у Француској
У случају да се забрани издавање акредитација новинарима РТ и Спутњика у Француској, Русија ће предузети реципрочне мере против француских медија, саопштио је члан Комисије Савета Федерације Русије за информациону политику Игор Морозов.
„Не можемо да пропустимо такве кораке. Ако мере буду донете, то ће нанети очигледну штету слободи говора. Зато ће Русија предузети адекватне, строго реципрочне мере које ће се односити на ограничења у издавању акредитација француским државним медијима“, рекао је Морозов.
Сенатор је додао да је реч, између осталих, о државном медијском холдингу у чији састав улазе „Франс 24“ и РФИ.
Француске власти су објавиле обиман извештај у којем се предлаже да се новинарима РТ и Спутњика не издају акредитације.
ИЗВОР: СПУТЊИК
———
5.9.2018. за СРБски ФБРепортер приредила Биљана Диковић
Коментари читалаца…