АКТУЕЛНО

ЦРНА ГОРА: Пензија за мајке са троје и више деце


Црна Гора нашла лек за белу кугу

Црна Гора нашла лек за белу кугу

Скупштина Црне Горе је, упркос противљењу посланика владајуће партије, усвојила измене и допуне Закона о социјалној и дечјој заштити, које је предложила опозициона СНП, а подразумевају право запослених мајки са троје и више деце на доживотну накнаду од 70 одсто просечне плате (тренутно око 330 евра).

То право припада мајкама које су родиле троје деце и имају најмање 25 година радног стажа, док оне које имају четворо и више деце на ову доживотну „пензију“ могу да рачунају већ са 15 година радног стажа. Нису заборављене ни незапослене мајке са троје и више деце. Њима, без обзира да ли и колико имају радног стажа, припада накнада у висини 40 одсто просечне месечне зараде.

Примена овог закона почиње од 1. јануара наредне године. Закон ће, по општем мишљењу, доста допринети повећању наталитета, односно зауставити опасно ширење „беле куге“, нарочито на северу Црне Горе. Међу најжешћим противницима биле су жене посланици владајуће странке, које су чак тврдиле да се ради о дискриминацији очева.

Новим законом предвиђено је да и родитељ, односно неговатељ, који брине о лицу, кориснику личне инвалиднине, без обзира да ли је запослен или ужива неко друго лично примање, има право и на посебну месечну надокнаду која би у овом часу износила 193 евра.

 

—–

ЦРНА ГОРА: Пензија за мајке са троје и више деце

19. 07. 2015. ВЕСТИ, за ФБР приредила Биљана Диковић

1 reply »