Председник Македоније Ђорђе Иванов изјавио је да неће потписати указ о примени Закона о употреби језика, који албански уводи као други званичан језик у Македонији, преноси агенција МИА.

Ђорђе Иванов (фото: European Union)
Пошто је Собрање синоћ, без расправе о више од 35 хиљада амандмана опозиције, усвојило тај закон, Иванов је саопштио да неће потписати указ о проглашењу закона који је донесен на такав начин, ван свих процедура, без дебате о амандманима, наводећи да му то не дозвољавају Устав и савест.
„Закон о употреби језика на начин на који је написан и изгласан, изазива потпуну блокаду у раду институција. У условима блокаде институција, вероватноћа је велика за отварање питања редефинисања нашег уставног поретка „, рекао је Иванов.
Председник сматра и да је поменути закон „неправедан, репресиван и фаворизује само један језик“.
„Тако ће узроковати тензије и представљати претњу међунационалном суживоту. Као предсједник државе то нећу дозволити. Стога, нећу потписати уредбу о проглашењу овог закона усвојеног у овом облику „, рекао је председник Иванов касно синоћ у обраћању јавности.
Иванов је упутио озбиљне оптужбе на рачун премијера Зорана Заева и парламентарне већине.
„Овај закон је израз тираније парламентарне већине у односу на већину грађана Македоније. Већина људи никада нису гласали, или који би гласали за политички програм који обезбјеђује такав закон неуставним, антидржавним и штетним. Такав неправедан закон не заслужује да се зове закон“, рекао је Иванов.
Иванов нема право на нови вето?
Македонски председник је раније већ искористио право вета за Закон о језицима. Медији тврде, позивајући се на Устав, да Иванов потписивање може да одбије само једном.
„Председник може да одлучи да не потпише декрет о проглашењу закона, али само након првог гласања. Према члану 75. Устава Републике Македоније, након враћања закона у парламент, посланици га поново разматрају и ако га усвоје већином гласова укупног броја посланика, председник је обавезан да потпише декрет о проглашењу“, наводи портал журнал.мк на албанском језику.
У Уставу се, међутим, не спомиње шта ако председник ни други пут не потпише закон.
Позивајући се на тумачење правних стручњака, портал пише да је могуће да закон одмах буде објављен у Службеном листу ради покретања званичне процедуре или подношења захтјева Уставном суду да утврди надлежности и спроведе управни поступак.
Овај закон подржала су 64 од 120 посланика у Собрању, чиме је стављена тачна на двомесечно натезање власти и опозиције око усвајања овог акта.
Собрање је средином јануара већ донело овај закон, али је тај акт враћен у скупштинску процедуру пошто је председник Ђорђе Иванов одбио да га потпише.
Изгласавању Закона о језицима претходио је инцидент, пошто је доскорашњи лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пришао столу председника парламента, извадио Џаферијеву картицу из система за гласање и пролио воду по столу, након чега је Џафери прогласио паузу.
Између Џаферија и Груевског стало је обезбеђење, па је инцидент прекинут.
ИЗВОР: РТРС
————-
15.3.2018. за СРБски ФБРепортер приредила Биљана Диковић














To je predsednik!
Свиђа ми сеСвиђа ми се