
Орић се терети за убиство три србска заробљеника
Прво рочиште Насеру Орићу, ратном команданту Армије БиХ у Сребреници, на суђењу које је данас почело пред Судом БиХ – завршено је.
По изласку из зграде Суда БиХ Орић није желео да даје изјаве, известио је портал Klix.ba.
Суд БиХ је средином септембра прошле године потврдио оптужницу којом се Насер Орић и Сабахудин Мухић терете за злочине против ратних заробљеника почињене на подручју Братунца и Сребренице.
Орић, ратни командант јединица Армије БиХ (АБиХ) у Сребреници, и Мухић, припадник тих снага, оптужени су да су 1992. године у местима Залазје, Лолићи и Куњерац убили три заробљеника српске националности, наводи агенција Фена.
Оптужени су 19. октобра прошле године пред Судом Босне и Херцеговине негирали кривицу.
Суђењу је присуствовала и група грађана из Републике Српске. Ради се о члановима породица настрадалих, за чије убиство се терети Орић.
Орићева одбрана захтевала је од Хашког трибунала да се обустави поступак против њиховог клијента на Суду БиХ, јер му је у Хагу суђено за иста дела, али је Хаг тај захтев одбио са образложењем да се Орићу у Хагу судило за оптужбу командне одговорности, док му се сада суди због оптужнице која га терети за лично убиство заробљеника. Орић и Мухић оптужени су да су 1992. у местима Залазје, Лолићи и Куњерац убили три заробљеника српске националности.
Пре почетка суђења испред зграде Суда БиХ окупила се група грађана који су желели да изразе подршку Орићу и Мухићу, а после су ушли у зграду Суда како би пратили суђење.
Иначе, Орић је ухапшен у Швајцарској прошле године по потерници Србије, али су швајцарски правосудни органи одлучили да он буде ипак изручен БиХ.

фото: НОВОСТИ
Радојка Филиповић, председница Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила општине Братунац, оценила је да је срамотно што се Орићу суди само за три убиства, али да се нада праведном процесу.
„Дошли смо на место где би требало потражити истину о страдању Срба и где треба да се донесе правоснажна судска пресуда, за барем једног убијеног Србина са подручја Братунца, Сребренице, Милића, Шековића, Власенице, Зворника, за злочине које су чинили Муслимани из Сребренице, под командом Насера Орића“, истакла је Филиповићева.
Она је додала да убијени Срби нису страдали у нападу на Сребреницу, већ да су седели код својих кућа.
„Надам се да ће процес показати да је Насер Орић крив и да ће му се изрећи правоснажна судска пресуда“, закључила је Радојка Филиповић.
Првом рочишту на суђењу Насеру Орићу присуствовала је група грађана која је желела да покаже подршку ратном команданту Сребренице, али и група грађана из Републике Српске, међу којима су чланови породица жртава, за чије убиство се терете Насер Орић и Сабахудин Мухић.
———
26. 1. 2016. ВЕСТИ, НОВОСТИ, за ФБР приредила Биљана Диковић














Da li je to onaj višegodišnji bodi gard komuniste i bankara iz amerike Miloševića ? Čovek od velikog poverenja koji mu je štitio život od neprijatelja komunizma i Jugoslavije srbskog patriotskog naroda ,pokojnog Giške ,Belog …svakog Srbina rodoljuba i antikomunste? Sačuvali su nam Jugoslaviju do 2006 i to nas košta svetog srbskog Kosova i Metohije i cele Srbije koje nema bez Kosova i Metohije pa su nas vratili u njihovu Jugoslaviju sa onim što je bez Kosova i Metohije preostalo?
Свиђа ми сеСвиђа ми се