ДРУШТВО

Чешки председник мигрантима – Идите кући. Нико вас није овамо звао


25.09.2015. Факти

БИВШИ чешки председник Вацлав Клаус креће у борбу за то да Чеси добију право да на референдуму или на ванредним парламентарним изборима одлуче да ли ће примити уопште било какве избеглице пошто се показало, како је рекао, да у Европској унији велики силом владају над малима.

Настојаћу, пошто то много људи од мене тражи, да влада легализује свој став из Брисела референдумом или преко ванредних парламентарних избора. Нико јој није дао мандат за такав став који може потпуно да промени безбедност у нашој земљи“, казао је синоћ Клаус чешкој јавној телевизији ЧТ.

841524

Клаус је упозорио да је на састанку министара унутрашњих послова у Бриселу у уторак, када су Чешка, Словачка, Мађарска и Румунија биле прегласане и већински усвојено да се једнократно прерасподели неколико десетина хиљада избеглица, Европска унија престала да се претвара да је јединствена и да су сви у њој пријатељи.

„Сасвим јасно је демонстрирала да се у њој влада силом, као што је то иначе увек и било. До Лисабонског споразума то није било тако лако зато што није постојало већинско гласање о осетљивим питањима“, казао је Клаус.

За своју кампању да о прихватању избеглица са Блиског Истока и из Африке Чеси одлуче сами, Клаус, како је нагласио, за разлику од владе има мандат, пошто је за неколико седмица око 100.000 људи потписало његову петицију против избеглица у којој тражи од владе да по сваку цену и силом, армијом, обезбеди границе Чешке пред избеглицама.

Чешку владу, иако је у уторак гласала против једнократне прерасподеле, критиковао је и Клаусов наследник на челу Чешке, садашњи председник Милош Земан и то због тога што је одустала од тога да као Словачка ЕУ тужи суду због прегласавања.

841523_0

Председник Милош Земан

Земан је похвалио одлуку словачког премијера Роберта Фица да не примени усвојену одлуку о добровољном прихватању 802 избеглице по квотама а ЕУ тужи суду, јер је наметнула гласање о тако осетљивом питању.

Председник Земан је у четвртак током посете месту Вишњи Лхоти на истоку Чешке демонстративно избегао да посети тамошњи избеглички центар.

„Са странцима се састајем само кад ја њих позовем, што овде није случај“, рекао је Земан подсетивши тако на своју ранију поруку избеглицама: „Идите кући. Нико вас није овамо звао“.

Бета

3 replies »