ХРИСТОС Јанулис са Крфа постао је почасни грађанин градске општине Пантелеј због заслуга у неговању пријатељства између Србије и Грчке. Христос је потомак крфског сељака Јаниса Јанулиса из Агиоса Матеоса, који је поклонио своју њиву да би на њој били сахрањени српски војници у Првом светском рату.
18. 12. 2014. НОВОСТИ, за ФБР приредила Биљана Диковић

Христос Јанулис и Срђан Савић
Христос каже да је српско војничко гробље светиња не само за његову породицу него и за грчки народ. У Нишу, где једна улица носи назив по његовом деди, јуче је постављена и спомен-плоча. Христос каже да је његов деда пуно причао о времену када је на овом грчком острву болест немилице убијала српске војнике који су ту уточиште нашли после албанске голготе.
– Водио нас је да посетимо гробље, али никоме није дозвољавао да прелази преко њега јер га је сматрао светом земљом – присећа се Христос свог деде кога памти и по песми „Тамо далеко“, коју је често певушио.
Речи песме деца нису никада нису успела да науче, јер би деда заплакао чим би почео да је пева.
Мислим да су га призори исцрпљених, гладних и болесних војника пратили целог живота. На Крф је стигло 130.000 војника, а у то време, на острву је живело 70.000 Грка.
– Не знам колико је тачно војника сахрањено на нашем имању. Али знам да је то била једна искрена заједница пријатеља у невољи. Деда је причао да ниједна грана маслине није била поломљена неком сељаку нити да су имали неки други проблем – каже представник треће генерације ове породице који љубав према српском народу преноси и на сина Јаниса. – И мој отац Спирос на почасном месту у кући чувао је српску заставу и диск са песмом „Тамо далеко“ које му је једном приликом поклонило нишко Друштво за неговање слободарских традиција. Хтео је и он да посети Србију, али га болест спречава у томе.
СТИХОВИ
На имању породице Јанулис налази се споменик борцима Дринске дивизије. Споменик је у облику крста, а уклесани су и стихови поручника Владимира Станимировића: „На хумкама у туђини неће српско цвеће нићи. Поручите нашој деци нећемо им никада стићи. Поздравите отаџбину, пољубите српску груду, спомен борбе за слободу нека ове хумке буду“.
СПОМЕН-ПЛОЧА
ПОРЕД титуле почасног грађанина, Христос је са председником општине Пантелеј Срђаном Савићем открио спомен-плочу у знак сећања на његовог претка. – Одлуку смо донели једногласно и ово је само један од начина да се одужимо овој породици која већ 100 година негује нашу традицију. Они који су нам помогли у најтежим временима не смеју бити заборављени – казао је Савић.














Коментари читалаца…