Споменик последњем руском цару Николају Романову биће постављен до 19. октобра у парку покрај старе зграде Народне скупштине. Споменик је поклон Владе Русије, а постоље и уређење парка треба да обезбеди град Београд
ПОВЕЗАНО: Ратко Паић: Београд ће се одужити руском цару који је жртвовао себе за српски народ
17.08.2014. СРБИН.инфо, за ФБР приредила Биљана Диковић

Градски менаџер Горан Весић најављује да је изабран камен за постамент споменика као и за парк и на њега су сагласност дали руски вајари и наш Завод за заштиту споменика.
– Камен је из Бугарске и Македоније, јер такве врсте нема у Србији – објашњава Весић. – Верујем да смо пред потписивањем уговора са једном компанијом из Бугарске која ће га донирати. Камен би требало да буде испоручен током септембра, а споменик ће стићи возом из Москве. До тада „Зеленило“ ће средити парк, и у наредних седам дана почињу радове.
Весић наводи да је подизање споменика цару Николају одуживање српског народа овом владару који је спасао српску војску после преласка Албаније у Првом светском рату. Пошто су савезници оклевали да пошаљу бродове по Србе, Николај Романов је запретио да ће Русија иступити из рата. Иницијатива да се овом владару у Београду подигне споменик настала је одмах после рата, али се на њену реализацију чекало ево скоро пуних сто година.
СРЕЂУЈЕ СЕ И ПЛАТО КОД ПОБЕДНИКА
Градски менаџер најављује да ће се обнављати и запуштени плато код споменика Победник на Калемегдану.
– То је место симбол Београда, али и простор који сваког дана посети мноштво домаћих и страних туриста – наводи Весић. – Завод за заштиту споменика је почео да ради пројекат реконструкције. Кад заврше знаћемо колико новца и времена треба да се одради.
Категорије:АКТУЕЛНО, ДЕШАВА СЕ..., Други пишу, Знамените личности, ИСТОРИЈА, Новости, ПРАВОСЛАВЉЕ, Родољубље, Русија, СВЕТ, СРБИЈА, MAIL - RSS FEED













Коментари читалаца…