БАРИКАДЕ

Напето у Косовској Митровици – КФОР сузавцем растерује Албанце који се окупљају са јужне стране моста


Напомена: Тзв. градоначелник Јужне Митровице, Агим Бахтири, дао је ултиматум да до синоћ буде уклоњен „Парк мира“ на главном мосту који су, по договору са државним врхом Србије (!), након уклањања барикаде на главном мосту поставиле новоизабране структуре на северу КМ које раде по шиптарским законима.

22.6.2014

 

На мосту тренутно мирно

18:15 | Недеља, 22. јун 2014 | Извор: Радио Контакт Плус

Ситуација у Косовској  Митровици је тренутно мирна. Припадници косовске полиције  и ЕУЛЕКСа  растерали  су демонстранте, који су данас протествовали у јужном  делу Митровице,  на мање групице и потиснули их ка споредним улицама овог дела града.

Регионални шеф оперативе косовске полиције Зељко Бојић изјавио је да је ситуација тренутно мирна и да ће током вечери, све до јутра у близини главног  Ибарског  моста бити повећан број полицијских службеника, а биће присутан и  један тим специјалне  полицијске јединице у циљу превентивног деловања.

На главном ибарском мосту и даље су распоређени припадници америчког КФОР-а, а са северне стране моста  присутни су  припадници косовске полиције, ЕУЛЕКС-а и карабињери из италијанског  састава КФОР-а.

***

Протест шиптара из јужне Митровице под називом “Или ви, или ми” и пароле “уби Србина” и “УЧК” (ФОТО)

Срби на окуп 22.6.2014.

 

Око 1000 демонстраната из Јужне Митровице, протестује данас у близини главног моста у Јужној Митровици. У овим тренуцима, албански демонстранти су потиснути  шок бомбама и сузавцем иза зграде бивше Југобанке. Сузавац и шок бомбе су испаљени након што су демонстранти почели да бацају каменице према полицији и снагама безбедности, а у овим тренуцима се бацају са јачим интензитетом.

Појачавају се међународне снаге безбедности  са специјалним полицијским снагама ЕУЛЕX-а, на иначе већ тешко осигураном мосту на којем се налазе јаке снаге америчког и немачког КФОР-а, као и италијански карабињери. Разбијено је једно полицијско возило, гори возило УНМИК-а, неколико људи је повређено, укључујући и једног новинара, који је задобио каменицу у главу.

Према непотврђеним информацијама, ради се о новинару косовског листа “Еxпресс”. Демонстранти су на почетку протеста узвикивали пароле “УЧК, УЧК!”, “Адем Јашари”, “Уби Србина” и још неколико, за сада неразумљивих парола. Повремено је неколико демонстраната насилног понашања успевало да се пробије дубље ка главном мосту, уз огорчене повике, али су их, безбедносне јединице враћале. У првим редовима је видљиво неколико старих Албанаца са белим капама – традиционалним кечетом, а неке од њих косовски полицајци извлаче из групе.

Американци мирни, али би волели да разумеју шта узвикују демонстранти

Војници америчког КФОР-а, испред којих се налазе специјалне снаге ЕУЛЕX полиције и РОСУ делују мирно и расположено. У неформалном разговору са новинарима, они кажу да се надају да ће дан протећи мирно и да неће бити већих проблема. Ипак, у тренуцима када су демонстранти узвикивали хорски једну од парола, један амерички војник је другу поред себе рекао: “Више ме излуђује ово што вичу, а не разумем шта говоре, него саме демонстрације.”

Протест под називом “Или ви, или ми” почео је данас у 15 часова, окупљањем демонстраната испред полицијске станице у Јужној Митровици, након чега су демонстранти кренули ка главном мосту, где су их у некадашњој зони поверења, зауставиле снаге косовске полиције. Иза Косовске полиције, на самом мосту, према југу, распоређене су јаке снаге специјалниј јединица ЕУЛЕX полиције, потом америчког КФОР-а, под пуном опремом, а од пре четрдесетак минута, иза америчког КФОР-а, распоређене су јединице немачког КФОР-а, док са стране моста стоје италијански карабињери. На самој северној страни, уз обалу Ибра, налазе се блиндирана возила ЕУЛЕX полиције, али и амбулантно возило ЕУЛЕX-а.

Срби су такође окупљени на северној страни, али је слика на Северу потпуно другачија. Они мирно посматрају шта се догађа на југу, повремено аплаудирајући, када виде да се испаљују шок бомбе и сузавци. Они ипак не могу да виде шта се тачно на југу догађа, услед великог броја оклопних возила и војника распоређених на мосту, али и дима који куља, услед запаљених аутомобила на јужној страни.

На мосту се, да поновимо, налазе јаке снаге америчког и немачког КФОР-а, као и италијанских карабињера, полиције ЕУЛЕX-а, уз специјалне снаге РОСУ полиције, и припадника Косовске полиције, под пуном опремом за разбијање демонстрација.

Извор: КоССев

***

Нереди у Косовској Митровици: Србима прети ново етничко чишћење!

СС Заветници
22.6.2014

У близини моста на Ибру у јужном делу Косовске Митровице у току су сукоби неколико стотина Албанаца који се противе изградњи “Парка мира” на том мосту и припадника косовске полиције и Кфора. Окупљени Албанци запалили су једно возило, што је изазвало неколико јаких детонација. У нередима су повређена два полицајца и један новинар а постоји опасност да ће побеснела руља прећи на другу страну моста и напасти Србе у северном делу града.

Српски сабор Заветници је пре неколико дана, када је уклоњена барикада на мосту, упозорио на могуће нереде и апеловао на председника Републике Србије да не дозволи председнику Владе да се поиграва са безбедношћу Срба и да их жртвује зарад тзв. “европског пута Србије”.

Данашњи протест у јужној Косовској Митровици одржава се под слоганом “Или ми или они”. Јасно је да се иза ове пароле крије претња етничким чишћењем и да су за овакве претње упућене Србима одговорни не само они који их упућују већ и Влада Републике Србије која је овакве реакције испровоцирала уклањањем барикаде на мосту преко Ибра.

Да се премијер Вучић није послушнички понашао према Ангели Меркел, да није чинио све да се додвори европским званичницима, да није слепо прихватао ултиматуме и уцене, Срби из северне Косовске Митровице данас би били безбедни. Међутим, премијер је без размишљања и без милости према Србима наредио уклањање барикаде, послао механизацију из Србије да уради тај прљави посао, а потом у својим режимским медијима објавио лаж да су барикаду уклонили Срби и то на позив градоначелника изабраног на нелегитимним шиптарским изборима. Због Александра Вучића који је своја патриотска убеђења трампио за власт Срби из Косовске Митровице су данас не само осрамоћени већ и озбиљно угрожени а држава Србија нема механизме да их заштити.

Нереди у јужној Косовској Митровици су јасан доказ да је исувише рано размишљати о било каквом помирењу Срба и Албанаца, као и да су Срби непожељни грађани другог реда у тзв. држави Косово. Ови нереди такође доказују да је целокупна политика Владе Републике Србије по питању Косова потпуно погрешна, да су преговори са Албанцима вођени на штету Срба и да у лажној држави Косово не само да не постоје елементи српске државности већ не постоји ни гарант безбедности и мира за српско становништво.

Српски сабор Заветници поново апелује на председника Николића да искористи сва своја овлашћења да заштити Србе од издајничке политике помахниталог Александра Вучића. Истовремено позивамо Александра Вучића да уместо механизације за рушење барикада упути полицијске снаге у Косовску Митровицу и заштити Србе које је угрозио, уместо што у исценираним и добро изрежираним ситуацијама глуми спасиоца од природних непогода.

***

СУКОБИ У МИТРОВИЦИ: Одјекују детонације, има више повређених! Албанци каменицама гађали Кфор!

(ФБР редакција: За све функције лица наведених у овом тексту подразумевати да су са префиксом „тзв.“)

Србија 22.06.2014. 16:55, Курир

Аутор: Агенција ТАЊУГ, Фото: Танјуг, Агенција БЕТА

КИМ – У близини моста на Ибру у јужном делу Косовске Митровице у току су сукоби неколико стотина Албанаца који се противе изградњи „Парка мира“ на том мосту и припадника косовске полиције и Кфора.

Два полицајца и један новинар су повређени а једно полицијско возило је оштећено у нередима који су избили данас.

У близини моста и на самом мосту преко Ибра, стациониране су јаке снаге интервентне јединице косовске полиције, као и припадници анмеричког, италијанског и пољског контигента КФОР.

16.50 – Две јаке детонације једна за другом су се чуле пре неколико момената као последица експлозије једног возила које је запаљено.

16.48 – Новинари који се налазе на месту догађаја извештавају да је цео простор око моста немогуће видети од сузавца који је употребљен над демонстрантима. Сузавац на демонстранте, поред припадника Косовске полиције, сада бацају и припадници Еулекса.

Косовска полиција је успела да демонстранте удаљи са моста на 300 метра.

Албанци су засули каменицама припаднике косовске полиције и припаднике Кфора који су одговорили сузавцем и шок бомбама.

Градоначелник северног дела Косовске Митровице Горан Ракић, који се налази с окупљеним Србима у близини моста преко Ибра, рекао је да подржава сваки вид изражавања слободне воље грађана и додао да не жели да верује да иза слогана „Или ми или ви“, под којим се одржава протест у јужном делу града, стоји нешто што нема конотацију мира.

Ракић је оценио да је изградња „Парка мира“ потез ка нормализацији ситуације у Косовској Митровици и позвао приштинске власти да ублаже реторику која је и довела до данашњих демонстрација.

„Очекивао сам да изградимо још лепши и већи парк у коме ће се играти и српска и албанска деца“, казао је Ракић и додао да мир мора да буде приоритет и да међуетничких сукоба више не сме бити. Градоначелник јужног, албанског дела Косовске Митровице Агим Бахтари рекао је да ће видети шта ће се десити сутра.

Учесници протеста носе заставе Албаније, САД и Ослободилачке војске Косова и певају песме које величају ту организацију. У близини моста и на самом мосту преко Ибра, стациониране су јаке снаге интервентне јединице косовске полиције, као и припадници анмеричког, италијанског и пољског контигента КФОР.

На раскрсници у близини моста у северном делу Косовске Митровице окупили су се Срби који прате развој ситуације у јужном делу града. Учесници протеста су нешто после 15 часова на неколико минута померили кордон полиције који је стајао испред њих а један Албанац прошао је поред војника и почупао неколико стабала из бетонских жардињера.

Ситуација око моста на Ибру је тренутно мирна али и напета.

***

16:50 Глас Отаџбине: У Косовској Митровици на мосту траје фарса око „Парка мира“! Фарса која ће завршити трагично, јер су све издали и предали. Прстимир и други шиптарски Срби ко врзмају се око моста са обезбеђењем, док се као сукобљавају Шиптари и Немци из КФОР и ЕУЛЕКС-а. Прави родољуби, који су 15 година пружали отпор све гледају са гнушањем.

***

16:27 ФБ Косовска Митровица: Док незадовољство Албанаца из минута у минут све више расте, а међународне снаге сузавцима растерују протестанте, Срби немо посматрају и надају се добром.

16:06 ФБ Косовска Митровица: Напето у Косовској Митровици! Међународне снаге не дозвољавају Албанцима да пређу мост и униште „Парк мира“. Ускоро опширније.

***

Бахтири дао ултиматум да се уклони Парк мира: Уколико се не уклони до ноћас, видећете сутра

(ФБР редакција: За све функције лица наведених у овом тексту подразумевати да су са префиксом „тзв.“)

Субота, 21. јун 2014, 16:38
Извор: КоССев

foto_vest__1403388421Градоначелник Јужне Митровице, Агим Бахтири, дао је ултиматум да се до вечерас уклони „Парк мира“ на главном мосту, јавила је агенција „Косовапресс“, а пренео портал „вериу.инфо“. На истом порталу је објављена вест о протесту грађана Јужне Митровице под називом „Или ви, или ми“, који се планира за сутра у 15:00 часова, због, како се каже, „деструктивних акција Срба.“ Упркос оваквом називу, наводи се да се ради о „мирном протесту“, који је покренут на Фејсбуку, да ће се кренути од полицијске станице и завршити код општине, не наводећи о којем делу града се ради; Бајрам Реџепи „није заинтересован и нема времена“ да прича о ситуацији у Митровици; Жељко Бојић тврди да полиција није званично упозната са сутрашњим протестом. Он демантује да се грађанима брани да прелазе мост; Градоначелник Северне Митровице, Горан Ракић сазвао хитну конференцију за штампу вечерас у 19:00, поводом новонастале ситуације у оба дела града.

„Стрпљењу је коначно дошао крај, ова барикада се мора уклонити до ноћас, уколико се не уклони, видећете сутра,“ рекао је Бахтири данас на мосту, резигнирано обилазећи засаде биљака са северне стране.

„Косовапресс“ преноси атмосферу напете ситуације на мосту, због тога што, како ова агенција јавља, „многи албански грађани желе да пређу преко моста, док их припадници косовске полиције, под инструкцијама враћају, како би се ситуација одржала мирном, не напетом.“

protest
На лицу места, међутим, наши новинари су се јутрос и око поднева уверили да грађани прелазе у нешто већем броју мост са јужне на северну страну, и обрнуто, и то током пијачних часова.

Шеф одељења за информисање општине Јужна Митровица, Хисни Суља, у изјави за КоССев, потврдио је да је градоначелник Бахтири био данас на мосту и да јесте поменуо ултиматум, али да не може са сигурношћу да каже шта је под тим тачно мислио. Он је, међутим, демантовао да општина, то јест градоначелник, има икакве везе са сутрашњим протестом грађана Јужне Митровице.

„Веома ми је непријатно сада да причам, јер сте ме затекли на саучешћу, у приватној посети. Постоји могућност да се видим са градоначелником вечерас, који је раније данас отпутовао за Приштину, уколико ме буде позвао кад се врати. Ако и када будем имао више информација, свакако да ћу вам то пренети“, рекао је Суља у изјави за наш портал.

На вест из косовских медија да Косовска полиција има инструкције и да не дозвољава многим грађанима који желе да пређу мост да то и учине, тражили смо потврду од шефа оперативе косовске полиције за Север, Жељка Бојића који је демантовао ову вест.

„То није тачно. Демантујем са сигурношћу и тврдим да није тачно. Сваки грађанин који хоће да пређе било где, и на било коју страну, може то да уради без икаквих проблема.“

Министар унутрашњих послова Косова, Бајрам Реџепи, којег смо добили телефоном, након што смо се представили, није хтео да коментарише ситуацију у Северној и у Јужној Митровици, под изговором да, како каже „није заинтересован и нема времена да о томе прича“, те да се обратимо, како је рекао „координатору“, Едити Тахири.

„Нисам заинтересован и немам времена да причам о томе,“ рекао је Реџепи. На наше питање да ли су тачне гласине да ће протест подржати и специјалне полицијске снаге, веза је прекинута.

Уколико се протест буде одржао сутра, како ће се то одразити на питање безбедности  Северне Митровице, питали смо првог човека полиције на Северу. Иако је преко медија чуо да су грађани Јужне Митровице за сутра организовали протест „Или ми или они“, Бојић каже да полиција није добила никакво званично обавештење да ће бити протеста.

„Полиција ће предузети све мере да не дође до било каквих проблема. Иначе, у Северној Митровици се тренутно одржава сабор културног стваралаштва  и због тога је полиција, у циљу превентивног деловања, иначе појачала број полицијски службеника и у граду, и у близини главног моста,“ рекао је Бојић.

Поводом новонастале ситуације у оба дела града, градоначелник Северне Митровице, Горан Ракић, сазвао је хитну конференцију за штампу вечерас, у 19:00.

 

4 replies »

  1. уместо сада сав народ да се скупи и оде пред владу и тражи Вучићу да предузме нешто, ми ћемо као по обичају само читати вести и псовати неандреталце који угрожавају наш народ на Косову

    Свиђа ми се

  2. Meni u opste nije jasno koje zlo uzede siptare,jer decenijama unazad se tu zivelo,a sada zasto ne moze da se zivi opet kao nekada,siptrari bre sta trazite od narod Srpski obican i od Srpske zemlje hocete pretvoriti samo za Vas drzavu stvoriti.E siptari dobro zapamtite da ce i Vas stici kazna Bojza ili kako Boga Vi nazivate Alah sve vidi,neduzna naroda sa vekovna ognjista proganjate,jeste li svesni sta radite,jeste li svesni da ste i VI kao i MI zavadjeni od stvaraoca komunisticko satanske tvorevine.Siptari uzmite se u pamet,jer ce te i Vi nadrljati kao i MI od iste tajne internacionalne teroristicke organizacije koja i danas vlada u deo Islama i deo Hriscanstva.Za ime Boga/Alaha smirite se i da nastane medju Vas komsijski zivot,da vam se deca ne plase i nocu sa obe strane.Za ime dece sve na Kosovo prestanite da slusate one koji Vas pljackaju i zavadjaju.

    Свиђа ми се