06/04/2014 Срби на окуп
***
После Тачија, Краснићија и обиласка гроба Адема Јашарија и Ругове, Иљир Мета обишао и Саву Јањића
Данас сам примио г. Иљира Мету, председника Скупштине Албаније. Он је послао снажну поруку толеранције и подршке, написао је Сава Јањић на свом твитер профилу. Подсећамо наше читаоце на објаву од јуче.
I welcomed today Mr. Ilir Meta, the Parliament of #Albania Speaker. He sent a strong message of tolerance and support pic.twitter.com/xUrclc1HSB
— Sava Janjic (@SavaJanjic) April 5, 2014
СРБИ НА ОКУП
***
Претећи графити на кућама Срба у Ораховцу
Непознате особе претходне ноћи су на неколико кућа чији су власници Срби у Ораховцу у Метохији исписали претеће графите и графите вулгарног садржаја.
Графити су исписани на кућама Недељка и Живка Грковића, Јовице Недељковића, Драгана Николића и Тодора Крстића.
Куће на којима су исписани графити су празне јер су власници отишли из Ораховца, али су њихови сународници и комшије који још живе у тој улици узнемирени догађајем и исписаним порукама.
У улици у Ораховцу где су осванули графити је у последњих пар месеци продато неколико српских кућа.
Мештани кажу да графите виде као притисак да и остали Срби из улице продају своју имовину.
Канцеларија за Косово и Метохију оштро је осудила претеће поруке исписане на кућама Срба.
„То је јасна порука преосталим Србима из Ораховца да се иселе, а да они који су већ отишли не треба да се враћају“, наводи се у саопштењу Канцеларије, која је позвала надлежне да стану на пут узнемиравању и застрашивању српског становништва и обезбеде им миран и безбедан живот.
И такозвани косовски министар за заједнице и повратак Далибор Јевтић осудио је исписивање графита, које је оценио као „један од начина застрашивања невећинске српске заједнице“.
Јевтић је у саопштењу навео да је овакав вид притиска лоша порука, како онима који живе данас у Ораховцу, тако и онима који у Ораховац треба да се врате.
Јевтић је апеловао на Србе у Ораховцу да не продају своја имања и куће, и поручио да ће им такозвано министарство за заједнице и повратак помоћи да у Ораховцу остану и опстану.
Радио Грачаница – Срби на окуп
***
Петар Милетић позива да се Срби до краја интегришу у нелегалне – косовске институције
Такозвани заменик председника Скупштине Косова Петар Милетић изјавио је да српски посланици још немају одговор да ли ће у наредном мандату те скупштине бити и резервисаних места поред гарантованих, због чега су пре неколико дана најавили бојкот рада парламента.
Милетић је оценио да су резервисана места важна како би се српска заједница охрабрила да се интегришу у ткзв. косовске институције.
“Бојкот је још на снази али с обзиром на то да је у начелу Закон о општим изборима прошао скупштинску процедуру и сада иде по скупштинским одборима, српски посланици су се договорили да се у понедељак састану и виде шта ће даље”, рекао је вечерас Милетић на јагодинској телевизији Палма плус.
Српски посланици су тражили тим поводом састанке са такозваном председницом Косова, са шефом америчке канцеларије и специјалним представником Европске уније на Косову.
Милетић је рекао да је нелогично да разговарају о Закону о општим изборима, са којим су такође незадовољни, уколико нема одговора на питање о резервисаним местима.
Од 20 гарантованих места у такозваној Скупштини Косова за све невећинске заједнице, десет је намењено Србима, подсетио је он.
“Резервисана места се освајају на изборима. Сваки пут када, на пример, српска заједница пређе један одсто од изашлих на изборе, то је углавном између шест и седам хиљада гласова, добија се по један посланик. Ми смо на прошлим изборима као српска заједница добили још три резервисана места, тако да сада имамо 13 посланика”, објаснио је Милетић.
Уколико не буде тих резервисаних места, оценио је Милетић, тешко да ће Срби икада више добити више од тих десет загарантованих.
“С обзиром на то да се није десио озбиљнији повратак Срба, да се Срби још нису до краја интегрисали у ткзв. косовске институције, да имамо још ровиту политичку ситуацију на северу Косова, сматрамо да треба да постоје резервисана места како би Срби били охрабрени да се интегришу у косовско друштво”, оценио је Милетић.
Бета – Срби на окуп
***
“Косово” прави војску без обзира на противљења Србије
ПРИШТИНА – Амандмани о оружаним снагама Косова биће разматрани у такозваној Скупштини Косова, а у четвртак 10. априла очекује се да посланици усвоје одлуку о формирању тих снага, пише дневник Трибуна.
Лист подсећа да одлуку о уставним променама може донети две трећине посланика уз две трећине гласова мањинских посланика и напомиње да у слуцају да се не испуни услов мањинских заједница за резервисана места онда би гласање за оружане снаге Косова пропало.
Косовски лидери ће у понедељак одлучити да ли ће у гласању да уведу резервисана места за заједнице или ће се на изборе ићи без оружаних снага Косова и без резервисаних места, наводи Трибуна.
Такозвани председник Скупштине Косова Јакуп Краснићи је прихватио оцену ткзв. Уставног суда везано за амандмане о оружаним снагама Косова и о њима се очекује да се дискутује на председниству скушптине где ће се одлучити да ли ће се о томе гласати или не у скупштини.
Лидери политичких субјеката састаће се у понедељак да одлуче да ли ће испунити услов којег имају мањинске заједнице за би гласале за оружане снаге Косова. Мањинске заједнице захтевају да имају за још један мандат резервисана места што изискује промену ткзв. устава Косова.
У слуцају да се не испуни услов мањинских заједница за резервисана места онда би гласање за орузане снаге Косова пропао, наводи “Трибуна”.
Свака промена устава захтева две трећине гласова посланика, конкретно 80 посланика већинске заједнице и две трећине гласова мањинских заједница.
У овом тренутку, против резервисаних места су ДСК Иса Мустафе и Самоопредељење Албина Куртија, док ДПК и АБК , односно Тачи и Харадинај су се сложили да се неалбанским заједницама наставе резервисана места за још један мандат.
Танјуг
Наслов и опрема: СРБИ НА ОКУП
***
Мур: Ситуација са повратком Срба на КиМ се побољшава
Приштина — Директор Канцеларије Стејт департмента за јужну и централну Европу Џонатан Мур изјавио је да услови на Косову још нису савршени, али се види да се побољшање.
“Услови још нису савршени, али може да се види и са новим ткзв. градоначелницима на Косову да се ситуација побољшава”, рекао је Мур агенцији Бета у Приштини.
Он је то рекао на питања шта ће Влада САД урадити да се расељени Срби врате на Косово и да им се врати одузета имовина.
Мур је додао да је Влада САД у контакту са сви политичким лидерима и да на Косову има пуно резултата дијалога у Бриселу и да се ти резултати виде и на Косову и у Србији.
Он је додао да “сваки дан има све више напретка” и да САД има дипломатску улогу да пружи подршку свима на Косову.
Мур и шеф канцеларије САД на Косову Трејси Џејкобсон састали су се данас у Приштини са ткзв. замеником премијера Косова Слободаном Петровићем и ткзв. министром за повратак Далибором Јевтићем.
Бета – Срби на окуп
***
Иљир Мета: “Косово и њени грађани имају изузетан значај за Албанију”
Приштина – Председник Скупштине Албаније Иљир Мета изјавио је да Косово и Албанија треба да наставе напоре на даљем јачању и продубљивању односа.
Председник албанске скупштине сматра да у томе значајну улогу имају парламенти.
После сусрета са ткзв. председником Скупштине Косова Јакупом Краснићијем у Приштини, Мета је изјавио да његова посета пружа могућност даљег продубљивања сарадње између два парламента и две земље у свим областима.
“Овде смо и да јачамо мир и стабилност целог региона, али истовремено и добробити грађана наших земаља”, рекао је Мета.
Он је истакао како Косово и њени грађани имају изузетан значај за Албанију, “не само са емоционалног и историјског аспекта већ и у оквиру европске перспективе две земље”.
Он је изражавајући подршку дијалогу између Косова и Србије истакао значај што бржег и потпуног расформирања свих илегалних структура које делују на Косову и пуне интеграције српске заједнице у институционални живот на Косову.
Такозвани председник Скупштине Косова Јакуп Краснићи је изразио уверење да постоје могућности за даље ширење и продубљивање сарадње између две земље и њихових парламената.
Председника Скупштине Албаније је примио и ратни злочинац Косова Хашим Тачи.
У оквиру дводневне посете Косову, Мета ће обићи и положити цвеће на гроб бившег председника Косова Ибрахима Ругове, у меморијалном комплексу и гробу Адема Јашарија и бити гост у селу Глођане, у општини Дечане.
Бета – Срби на окуп
***
Беким Чолаку: Питање Косовских оружаних снага неће бити разматрано са Србијом
ПРИШТИНА – Политички саветник ткзв. косовског премијера Беким Чолаку изјавио је да ни под каквим околностима питање Косовских оружаних снага неће бити разматрано са Србијом, као ни питање мандата Еулекса, пише Коха диторе.
Као одговор на одлуку ткзв. Владе Косова о формирању оружаних снага и трансформацију мандата Еулекса у јуну, званичници у Београду су оценили да та питања надмашују Бриселски споразум и да ће та питања бити отворена у Бриселу.
Амандман о оружаним снагама није стигао у скупштину Косова
Такозвани заменик председника Скупштине Косова Петар Милетић рекао је данас да најављени материјал у вези амандмана на ткзв. Устав Косова, који се односи на оснивање оружаних снага, није стигао у скупштинску процедуру.
“Знамо да је ткзв. Влада (Косова) на својој јучерашњој седници најавила да ће те амандмане предложити Скупштини. Данас међутим, још ништа није стигло од тих материјала”, рекао је Милетић агенцији Бета.
Он је казао да, према процедури, тај предлог ткзв. Владе најпре мора да дође на председништво Скупштине, чији је и Милетић члан, а да ће затим бити одлучено шта ће се десити са тим уставним амандманима.
На питање да ли су српски посланици расправљали о тим амандманима, Милетић је одговорио да је о амандманима разговарано и да су српски посланици знали да ће једног дана доћи на дневну ред и та тема.
“Нисмо знали да ће се то десити месец или два пре парламентарних избора на Косову, што није добро”, рекао је Милетић.
Према његовој оцени, Косово није једино које треба да каже шта ће бити са оружаним снагама него је најважније шта ће о томе рећи НАТО.
“Ми ћемо јасно ослушкивати сигнале који треба да стигну из Брисела, односно очекујемо да видимо какви су стандарди и иницијатива НАТО у вези са тим питањем”, рекао је Милетић.
Одговарајући на питање како ће се он и српски посланици у ткзв. Скупштини Косова изјаснити када питање оружаних снага дође на дневни ред, Милетић је рекао да њима треба још доста елемената око тих уставних амандмана како би могли да заузму став.
“Питање оружаних снага Косова није изолован детаљ живота него га морамо ставити у шири друштвени контекст”, оценио је ткзв. заменик председника Скупштине Косова и додао да ће на одлуку српских посланика о том питању, утицати и мишљење НАТО, али и других фактора о формирању оружаних снага Косова.
Бета-Фонет
Категорије:КОСОВО И МЕТОХИЈА, ПОЛИТИКА, MAIL - RSS FEED



















Коментари читалаца…