Ванредно Стање

ГОРИ ОД СЛОБЕ: За десет година изнели 51 милијарду долара из Србије!


ГОРИ ОД СЛОБЕ: За десет година изнели 51 милијарду долара из Србије

Чак 51 милијарда долара изнета је из Србије на рачуне разних светских оф шор компанија у период од 2001. до 2010. године, објавио је Међуанродни конзорцијум истраживачких новинара, а преноси Информер.

04.10.2013. pressonline.rs, за ФБР приредила Биљана Диковић

pare, pare, pare
То значи да је у периоду приватизације „опрано“ више новца него што Србија укупно приходује, а 2011. године имала је 43,7 милијарди долара бруто домаћег производа.

Занимљиво је да је само прошле године према подацима НБС пребачено око 900 милиона долара на рачуне компанија на Девичанским Острвима, наводи Информер.

Када је реч о исисавању новца из државних предузећа, посебно су интересантни случајева „Агрохем“, „Фиделинке“ и „Навипа“. Годинама су кружиле гласине да је пре 10 година личност из сенке преузела компанију „Агрохем“ из Новог Сада. Иза мреже оф шор компанија које су биле укључене у преузимање и банкрот тог предузећа стајао је бивши македонски министар за економију Жанко Чадо, наводи лист.

Он је како се истиче, контролисао фирму на Британским Девичанским Острвима која је добила 6,9 милиона долара на име трансфера из „Агрохема“ пре његовог банкрота.

Истовремено „Навип“ чији су само виногради вредели 30 милиона евра, продат је за мање од шест милиона евра. Такође, Чадова фирма „Алисун маркетинг“ преузела је и 19 одсто акција „Фиделинке“. За кратко време она је од успешне фирме постала губиташ. У та три предузећа 1.300 радника је остало без посла.

Бројке показују да је 15 пута више новца изнето на разна острва него што је држава зарадила од процеса приватизације. То је могло само захваљујући пријатељству политичара и тајкуна – изјавио је Зоран Стојиљковић, члан Одбора Агенције за борбу против корупције.

Извор: Информер

1 reply »