АУТОРИ

ДУЛИЋЕВЕ МУЋКЕ: DG Company добио 16,8 милиона из Фонда за животну средину… (пише Иван Нинић)


DG Company добио 16,8 милиона из Фонда за животну средину

Пише: Иван Нинић

Ангажовање предузећа породице Дулић DG Company д.о.о. из Суботице на санацији депоније у том граду плаћено је средствима Фонда за заштиту животне средине Републике Србије који је за ту намену обезбедио 16,8 милиона динара, сазнаје Пиштаљка. Председник Управног одбора Фонда био је тадашњи министар Оливер Дулић, док је уговор о извођењу радова са ЈКП Чистоћа и зеленило из Суботице потписао министров брат Игор Дулић, који је за одговорног руководиоца на санацији депоније именовао њиховог оца и власника DG Company д.о.о. Ивана Дулића.

Први корак подразумевао је да Фонд за заштиту животне животне средине одобри Граду Суботици 16,8 милиона динара за суфинансирање пројекта „Фазна санација, затварање и рекултивација депоније у Суботици“. Уговор (бр: 401-00-167/2010-01/2) између Фонда и Града Суботице потписан је 17.3.2010. године, а тек накнадно, 25.3.2010. године, ЈКП Чистоћа и зеленило доставило је Фонду спецификацију планираних радова на депонији. Дакле, након што Оливер Дулић одобрава средства, ЈКП Чистоћа и зеленило и градоначеник Суботице, 15.4.2010. године, потписују уговор о суфинансирању пројекта (бр: II-401-127/2010) и чланом 2. уговора предузеће се обавезује да средства утроши наменски, у складу са Законом о јавним набавкама. На крају сва средства са рачуна ЈКП пребацују се сукцесивно на рачун предузећа чији је власник Иван Дулић, а директор Игор Дулић.

Да је предузеће DG Company д.о.о. из Суботице „споредним“ путем добило новац из Фонда за заштиту животне животне средине, потврђује и одлука о покретању јавне набавке (бр. 1137-10 ДФ/ЕТ), коју је 11.6.2010. године донео директор ЈКП Чистоћа и зеленило. „Средства за реализацију 1. фазе набавке обезбеђена су из Фонда за заштиту животне средине Републике Србије у висини од 16.800.000 динара, док за извођење радова II фазе средства ће обезбедити ЈКП Чистоћа и зеленило Суботица из других извора“, стоји у тачки 5. одлуке.

„Ми смо од града добили само 16.800.000 динара и у тој вредности смо склопили уговор са фирмом DG Company д.о.о. Цена њихових радова била је 17.559.000 динара, што са ПДВ укупно износи 20.719.643 динара“, изјавио је за дневни лист Информер директор ЈКП Чистоћа и зеленило Владимир Драгин.

Директор Драгин је обмануо јавност када је за Информер рекао да су средства обезбеђена од Града Суботице, што демантује и одлука о покретању јавне набавке коју је лично потписао 11.6.2010. године. У овом случају Град је био само „проточни бојлер“ између Фонда за заштиту животне средине и фирме DG Company д.о.о. Такође се изјава директора Драгина не поклапа са уговором о извођењу радова који је сараднику Пиштаљке достављен, а који је закључен између ЈКП и DG Company. Директор Драгин тврди да су радови коштали 17.559.000 динара, односно 20.719.643 динара са ПДВ, док је чланом 3. уговора било дефинисано да радови коштају тачно 16.800.000 динара, односно 19.824.000 динара са ПДВ. Одакле разлика у цени 895.643 динара?

Да је тендерски поступак спроведен на крајње проблематичан начин показује податак да је предузеће DG Company д.о.о. у својој понуди дало цену од 47.029.403 динара (са ПДВ) која је прихваћена, у односу на понуду фирме Еxpres-servis д.о.о. која је износила 51.010.729 динара (са ПДВ). ЈКП је имало обавезу да резултате тендера и податке о закљученом уговору објави на Порталу јавних набавки Управе за јавне набавке. На порталу стоји податак да је 16.8.2010. године ЈКП Чистоћа и зеленило потписало уговор са DG Company д.о.о. у вредности од 47.029.000 динара. Међутим, вредност уговора о извођењу радова на депонији (бр. 1602-10 ЂФ/ЕТ) који су 16.8.2010. године потписали директор DG Company д.о.о. Игор Дулић и директор ЈКП Владимир Драгин износи 16.800.000 динара, односно 19.824.000 динара са ПДВ. У питању је разлика од 27.205.000 динара мање у односу на понуду, избор, јавно објављене податке и податке из уговора!?

Податак да је тендерску документацију преузело шест предузећа, а да су понуду доставиле само две фирме указује на могућност да су преостали потенцијални понуђачи у међувремену схватили да би њихово учешће на тендеру било беспредметно. Иначе, понуде фирми DG Company д.о.о. и Еxpres-servis д.о.о. примљене су истог дана (26.7.2012), једна понуда је примљена у 8:00 часова, а друга у 8:20 часова. Понуда DG Company д.о.о. бодована је са 96 пондера (од максимум 100 пондера), а понуда фирме Еxpres-servis д.о.о. са 70,85 пондера. Интересантно је да се у понуди Дулићеве фирме наводи да ће посао вредан 47 милиона динара окончати за 20 дана и то самостално, без ангажовања подизвођача. Други понуђач Еxpres-servis д.о.о. навео је да планира ангажовање два подизвођача и да му треба 65 дана како би окончао радове на санацији депоније.

Одговорни руководилац радова на пројекту „Фазна санација и реконструкција градске депоније Александровачка бара Суботица“ био је Иван Дулић. Њему је ту улогу у складу са Законом о планирању и изградњу поверио његов син и директор DG Company д.о.о. Игор Дулић, који је 24.9.2010. године донео решење о именовању одговорног руководиоца-извођача радова.

Како јавност не би стекла увид у профитабилне послове породичне фирме тадашњег министра Оливера Дулића, руководство суботичког ЈКП Чистоћа и зеленило је петнаест месеци одбијало да обелодани податке о реализацији посла на санацији депоније „Александровачка бара“ у Суботици. Менаџмент предузећа је одлучио да по налогу Повереника за информације од јавног значаја обелодани тражену документацију тек 25.9.2012. године, након што је Пиштаљка о овоме информисала јавност.

Извор: http://pistaljka.rs/home/read/282

1 reply »

  1. Pazi sad ovu dileju ovog lopova ;

    Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić kaže da je Srbija uspela da se zaduži na svetskom tržištu milijardu dolara „po veoma povoljnim kamatama” izdavanjem nove serije evroobveznica.

    Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić izjavio je večeras u Beogradu da je Srbija danas uspela da proda evroobveznice na međunarodnom tržištu u vrednosti od milijardu dolara, čime je obezbeđeno finansiranje budžetskog deficita za ovu godinu.

    Prinos (kamata koja se plaća kupcu po dospeću) na evroobveznice je 6,63 odsto godišnje, mnogo povoljnije od prodaje koju je organizovala prethodna vlada

    NJEMACKA SE ZADUZUJE NA TRZISTU OBVEZNICA SA KAMATOM OD -2% ZNACI NEGATIVNOM KAMATOM TO JEST KAD BUDE VRACALA NOVCE VRACACE ZA 2% KONFORNE STOPE MANJE NEGO STO SE ZADUZILA!

    A NASEM TOKMAKU UVALILI 6.63% ASTRONOMSKIH PROCENATA. U ZADNJIH 5 GODINA JA NISAM CUO DA SE IKO U SVIJETU ZADUZIO I ZA POLA OD OVE KAMATE KOJU UVALISE NASEM KRMKU

    Свиђа ми се