ГЕОПОЛИТИКА

Дмитри Медведев – За Русе је несносна и сама помисао о ропству!


„За нашу нацију несносна је сама помисао о потчињавању туђој вољи“

25. 04. 2012 19:30 | Глас Русије

dmitrij medvedev1 За нашу нацију несносна је сама помисао о потчињавању туђој вољи

Москва – Дмитриј Медведев, чија председничка овлашћења истичу за две недеље, одржао је у Кремљу проширено заседање Државног савета. Он је резимирао резултате четворогодишњег периода, а такође је означио и задатке за будућност. Дмитриј Медведев, као актуелни шеф државе, изјавио је да је развој грађанских и економских слобода у Русији био и остаје за њега главни приоритет.

Више слободе за сваког – то је био и остаје мој циљ. Мени је чудно да чујем вечна размишљања на тему да ли је нашем народу потребна слобода или да ли су руски грађани спремни на слободу – као и о томе да имамо посебан национални карактер, да више од слободе ценимо ред, стабилност и предвидивост. За нашу нацију несносна је сама помисао у ропству, о подчињавају било чијој вољи, туђој вољи.

У свом излагању Дмитриј Медведев је истакао успехе последњих година: повећање стандарда становништва, најнижи ниво инфлације и незапослености, скок наталитета. Први пут од почетка 90-их година прошлог века у Русији се бележи природни прираштај становништва.

По мишљењу генералног директора Центра за политичко информисање Алексеја Мухина, Медведев је иступио на Државном савету као будући премијер.

„Он се упознао са широким кругом чиновника у новој улизи, утврдио је у њиховој свести да је либерално оријентисани државни посленик. И судећи по свему намерава да на дужности премијера брани управо те вредности. Медведев не намерава да испуњава пасивну улогу премијера који се бави економијом, већ ће се активно бавити између осталог и политичким пројектима.“

Међу програмским изјавама експерти су истакли смањење интервенисања државе у економију и даље усмерење ка демократизацији. Дмитриј Медведев иступио је као иницијатор невиђене по размерама политичке реформе. Први пут у вишим ешалонима власти почело је да се говори о друштвеној контроли, истакла је руководилац Центра за проучавање елита Социолошког института РАН Олга Криштановска.

„Раније смо говорили само о подели власти, о изборима, а сада је то недовољно. Код нас само становништво није било спремно да се бори за контролу над влашћу. Успостављају се канали обратне везе: Медведев је формирао отворену владу.“

Шеф државе подвукао је да ће се припремом конкретних планова рада владе бавити нове структуре власти после именовања председника владе. Владимир Путин који је победио на председничким изборима, више пута је изјављивао да ће предложити на дужност премијера кандидатуру Дмитрија Медведева.

1 reply »