Biljana Dikovic, 02.11.2011 18:39
-Вехабији који је пуцао на амбасаду САД у Сарајеву помагало је још деветоро терориста, али се о томе ћути – тврди за С медиа портал аналитичар Милован Дрецун. Он упозорава да је јача…ње вехабистичког покрета безбедносни изазов не само за Србију, већ за читав балкански регион и Европу.
Војни аналитичар Милован Дрецун за С медиа портал каже да је од јавности сакривена информација да Јашаревић који је пуцао по америчкој амбасади у Сарајеву ипак није био усамљен, као и да нису у питању само две особе које су га довезле из Горње Маоче, већ да се радило о постојању три групе од укупно девет терориста!
-Они нису ухваћени – открива Дрецун у разговору за С медиа портал. – Мислим да су полицајци отворили ватру на двојицу Јашаревићевих помагача негде око хотела „Хајат“ у Сарајеву, и да су рањени. Али оно што се незванично сазнаје је да су бар два потенцијална нападача на себи имала прслуке са експлозивом.
*Спремали су и напад на Бондстил
Према његовим речима, оно што забрињава је самоубилачки потенцијал. Јер, како каже Дрецун, према једном документу Кфора и централнообавештајне јединице УН водећи вехабија на Космету је припремао самоубилачки напад на Бондстил, америчку војну базу на Космету. Припреме по том документу обављене су на подручју Новог Пазара, где је припреман камион који је требало да буде напуњен експлозивом за напад на Бондстил.
Негде секта, негде религија
Вехабизам је својеврсно тумачење ислама и свете књиге Курана. Мада се негде третира као секта, у Саудијској Арабији је то рецимо званична религија, каже Дрецун. Према његовим речима, суштина вехабизма и проблем је у ригидном тумачењу ислама које се своди на то да су „хришћани природни непријатељи муслимана“; то наводно непријатељство „може да се заврши такозваним верским ратом, а то јесте позив на насиље“.
-Тај део вехабизма јесте екстремистичка идеологија и то представља велику опасност не само по људе који су друге вере, него и по саме муслимане који на традиционалан начин исповедају ислам – каже Дрецун.
На питање да ли би вехабије могле да нападну и Београд, Дрецун каже да то питање улази у домен спекулација и да нема информација да би се тако нешто могло догодити:
– Дошао сам до изузетно значајне строго поверљиве документације Централнообавештајне јединице УН и Кфора о застрашујућој мрежи радикалног ислама, екстремизма и тероризма, укључујући ту и Ал-Каидину хуманитарну мрежу. Али у тим материјалима нисам пронашао планове за евентуалне нападе на циљеве по Београду. Мада група новопазарских вехабија ухапшених на планини Нинаји, показује да је ту било одређених планова, бар у назнакама. Где ће бити циљеви њихових могућих напада сада је дискутабилно; такође, дилема је ко ће одлучивати о циљевима.
Категорије:ДЕШАВА СЕ...














Коментари читалаца…