„Разумели смо да друга питања везана за царину, укључујући и постављање контролних пунктова на два прелаза на северу, нису била су била предмет споразума“, навео је Муле на седници СБ УН, на којој се разматра ситуација на Косову.
Седница је почела нешто после 12,30, а заказана је у среду, после вишецашовних консултација, на захтев Србије.
Муле је позвао Београд и Приштину да остану привржени дијалогу и да преузму одговорност за спречавање насиља „сутра (16. септембра) и убудуће“.
Он је, описијући тренутну ситуацију на Косову, подсетио на најаве Приштине да ће 16. септембра довести своје царинике на админстративне прелазе, и прецизирао да ће, уз Еулекс полицију, на сваки прелаз доћи по један косовски цариник и по један полицајац.
„Спровођење ових планова могло би да доведе до заоштравања ситуације на терену, угрози стабилност и доведе до избијања насиља“, оценио је Муле.
„УНМИК ће наставити да ради са обе стране да се избегне нова криза, и очекујемо да обе стране покажу пуну приврженост дијалогу, а не једностраним акцијама и употреби силе“, истакао је помоћник генералног секретара УН за мировне операције.
После Мулеовог говора, седница, којој присуствује шеф српске дипломатије Вук Јеремић, настављена је иза затворених врата.
Раније синоћ, генерални секретар УН Бан Кимун је изјавио да је „дубоко забринут зног недавних изјава у вези са успостављанујем царинске контроле на северу Косова и последица које то може имати по мир и стабилност на терену“.
Јеремић:Хитна акција да се спречи операција Приштине
Шеф српске дипломатије Вук Јеремић упозорио је на седници Савета безбедности УН да ће, уколико се не предузме хитна и одлучна акција, за мање од 24 часа Приштина упасти на север Косова, што ће имати несагледиве последице по читав регион.
Он је оценио да ће најављена операција Приштине имати значајне безбедносне и политичке последице за читав регион и да ће продужетак дијалога бити „озбиљно поткопан, као и спровођење онога што је досад договорено“.
„Позивамо све становнике покрајине да се уздрже од насиља“, рекао је Јеремић.
Србија, поручио је он, жели да веома јасно стави до знања да неће прихватити никакву кривицу за последице онога што је најавл;јено за 16. септембар.
„Било шта да се деси, одговорност мора пасти искључиво на оне који планирају да изведу ову лоше замишљену операцију“, навео је Јеремић.
Strašno šta mi mora da istrpimo. Ni jedna generacija Srba ne može mirno da živi. To je zato što ništa ne tražimo, ČAK NI SVOJE!
Свиђа ми сеСвиђа ми се
NO KOMENT…!!!
Свиђа ми сеСвиђа ми се