АКТУЕЛНО

Протојереј Жарко Гавриловић: Рат са Богом доноси човеку савез са ђаволом


Поводом шест месеци од упокојења протојереја др Жарка Гавриловића (10. 4. 1933 – 1. 1. 2016) доносимо одломак из његових необјављених „Лирских записа“

zarko-gavrilovic-politika

Протојереј др Жарко Гавриловић: О миру (нератовању) и рату

  1. Рат са Богом, доноси човеку рат са људима и савез са ђаволом. Стога се не би требало плашити рата с ђаволом, колико рата с Богом, који је пораз сваке вере, наде и љубави.
  2. Кад би победници у рату плаћали ратну одштету, нико не би рат отпочињао.
  3. У сваком од нас „постоји рат против нас самих“ (Платон, Закони, 626 Е).
  4. Да бисмо се успешно борили с демоном, морамо се обући у свеоружије Божије, стећи што више божанских својстава, иако смо у телу, јер наш рат није примарно у борби против тела, колико у рату против демонских страсти у телу.
  5. Нема доброг ратишта, а лошег мира.
  6. Ко води борбу с демонима, тај је у миру са људима и Богом. Ко је у рату с Богом, тај је истовремено у рату и са људима, само је у миру с демоном.
  7. Наш рат на земљи није толико против крви и меса (страсти) колико против „поглаварства и власти, и господара таме овога света, против духова злобе у поднебесју“ (Ефес. 6, 12). Пријатељство с Богом, повлачи непријатељство према сатани. Ко ратује с демоном, тај склапа примирје с Богом.
  8. И у љубави постоји рат и мир, само их ми не признајемо.
  9. Ми бисмо морали да живимо духовним животом, иако смо у телу, не занемарујући елементарне потребе тела. Ми нисмо само телесни већ и духовни, „нисмо дужни телу да по телу живимо, јер ако живите по телу, помрећете; ако ли Духом дела телесна умртвљујете, живећете. Јер које води Дух Божији, они су синови Божији“ (Рим. 98, 12 – 13).

 

———

1.7.2016. Стање ствари, за ФБР приредила Биљана Диковић

1 reply »

  1. poznavao sam protu zarka gavrilovica ispricao mi je istinu veliku unapred bio je moj gost dve godine pred upokojenja bio je u soko banji svratio kod mene na rtanj nocio dve tri noci e sta mi je sve rekao sve zivu istinu ali tada to nije bilo sve se ostvarilo . hvala mu ostace u mom secanju veliki i pametni dok sam ja ziv .hzala mu .pocivaj moj dragi prijatelju

    Свиђа ми се