ДРУШТВО

Напредњачко-радикалски инцидент у Јабуци полако се расплиће


Petar-Vujasinovic

Налаз вештака био је готов још почетком маја
Код „повређеног” активисте напредњака „нису утврђене било какве повреде” * Тужилаштво чекало документацију, а већ је имало званичан налаз * Вујасиновића држали у притвору на правди Бога?

Инцидент који је узбуркао панчевачку политичку сцену догодио се у недељу, 21. априла, у Јабуци. Тим поводом су се у републичким медијима огласили чак и директор полиције Милорад Вељовић и председник Српске напредне странке и вицепремијер Александар Вучић.

Подсетимо, тог дана је избио сукоб између активиста Српске напредне странке Ненада и Живадина Митровића, с једне, и члана Српске радикалне странке Петра Вујасиновића, с друге стране. Одмах потом полиција је привела Вујасиновића, а истражни судија Основног суда у Панчеву изрекао му је меру притвора до 30 дана због због сумње да је починио кривична дела угрожавање сигурности и наношење тешке телесне повреде, као и због опасности да може довршити или поновити дело за које је осумњичен.

Напредњаци су тада објавили да је за инцидент крив активиста СРС-а и да је Ненад Митровић задобио тешке телесне повреде („поломљена очна јабучица и фрактура лобање”), а радикали да је полиција „уместо нападача ухапсила жртву овог догађаја, и то без иједног доказа”.

Неколико дана касније (27. априла) испред панчевачког затвора у Његошевој улици изјаве су дали Немања Шаровић, заменик председника СРС-а, Вјерица Радета, члан председничког колегијума те партије, и Петар Јојић, председник Окружног одбора.

Они су захтевали од суда и тужилаштва да Вујасиновића хитно пусте из притвора, тврдећи да „не постоји ни један једини документ који би доказао да наводно оштећени Ненад Митровић, члан СНСа, има било какве телесне повреде”.

Није фактура него контузија

Недуго затим (8. маја) радикали су тврдили да је из медицинске документације која им је била доступна јасно да се ради „само о контузији, тачније нагњечењу”, а не о тешким телесним повредама, те да је „овде реч о политичком случају” и „кршењу основних људских права”. Њихови поновљени захтеви за укидање притвора остали су без резултата, јер их је Ванрасправно кривично веће Основног суда одбило.

Коначно, тек 23. маја, истражни судија је донео решење о пуштању Вујасиновића из притвора, али истрага против њега се наставила, јер га тужилаштво и даље сумњичи да је починио поменута кривична дела. Тим поводом је Александра Васић, портпарол Основног суда, изјавила за нашу локалну телевизију да „по предлогу за допуну истражних радњи још увек није пристигла медицинска документација која се тиче тежине телесних повреда које је задобио оштећени, тако да из тог разлога поступак истраге још увек траје”.

Другим речима, чека се медицинска документација из београдског Ургентног центра, где је Митровићу указана помоћ одмах после инцидента.

Нема чак ни нагњечења

Међутим, нашој редакцији је достављен документ (записник истражног судије) о сведочењу овлашћеног судског вештака који је прегледао комплетну документацију из Београда, укључујући и отпусну листу Клиничког центра Србије. У документацији се налазе: снимци скенера, налаз специјалисте ортопеда, рендгенски снимак грудног коша, резултати ултразвучног п р е г л е д а трбуха, резултати лабораторијских анализа и налаз лекара специјалисте хирурга. Ни у једном од наведених прегледа, закључује судски вештак, код Ненада Митровића „нису утврђени било какви знаци и трагови телесног повређивања”. Због тога „наведена дијагноза у отпусној листи која гласи ’нагњечење главе’ није објективно утврђена, већ је постављена на основу казивања оштећеног”. Вештак закључује да „код оштећеног Митровић Ненада нису објективно утврђене било какве повреде”, укључујући и „нагњечења коже и крвног подлива коже и поткожног ткива главе”, које би се и иначе квалификовале као лаке телесне повреде.

Овде је најинтересантније то да је поменути записник истражног судије о сведочењу вештака састављен још 10.

маја. То значи да су и истражни судија и тужилаштво већ тада врло добро знали истину, али су и поред тога тражили „допуну истражних радњи” и чекали медицинску документацију, чији им је садржај већ био познат. А најгоре је то што су, и поред свега тога, очигледно повређеног Вујасиновића скоро још две недеље држали у притвору. Што би народ рекао – на правди бога.

И после сви кажу како је претерана тврдња радикала да је овде реч о политичком прогону.

Извор: ПАНЧЕВАЦ

http://pancevac-online.rs/index.php?module=article&issue_id=524&id=70406&fb_action_ids=578557985528852&fb_action_types=og.likes&fb_source=timeline_og&action_object_map=%22578557985528852%22%3A585109358177463&action_type_map=%22578557985528852%22%3A%22og.likes%22&action_ref_map

Категорије:ДРУШТВО, инцидент

Tagged as: , ,