20. 05. 2012.
20:56 ШТАБ СНС УЖИВО НА РТС-У
АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ: ПОШТОВАНИ ГРАЂАНИ СРБИЈЕ СРБИЈА ЈЕ ДАНАС ДОБИЛА НОВОГ ПРЕДСЕДНИКА – ТОМИСЛАВА НИКОЛИЋА. НА ОСНОВУ 100% ОБРАЂЕНИХ ГЛАСОВА У СРБИЈИ:
ПРЕДНОСТ ТОМИСЛАВА НИКОЛИЋА ЈЕ 1% БЕЗ КИМ ГДЕ ОЧЕКУЈУ ЈОШ 1,5%
ЦЕСИД: НА ОСНОВУ ОБРАЂЕНИХ ПОДАТАКА ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ ВОДИ 2% ИСПРЕД БОРИСА ТАДИЋА… АКО ТРЕНД БУДЕ ОВАКАВ МИ ЋЕМО ЗА САТ ВРЕМЕНА ОБЈАВИТИ ОВАЈ ПОДАТАК – А ТО ЈЕ ДА ЈЕ ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ ОДНЕО ПОБЕДУ НА ОВИМ ПРЕДСЕДНИЧКИМ ИЗБОРИМА.
20:01 Бета – Затворена бирачка места у Србији
У Србији су вечерас у 20 сати затворена бирачка места на којима је 6.771.479 бирача могло да гласа у другом кругу председничких избора. Бирачима који се затекли на бирачком месту у 20 сати морало је да буде омогућено да гласају.
За гласање на председничким изборима било је укупно 8.390 бирачких места, од чега 8.323 у градовима и општинама у Србији, 38 у 22 земље у иностранству, а 29 у установама за извршење кривичних санкција.
Према последњима подацима Републичке изборне комисије, право гласа до 18 сати искористило је 36,83 одсто бирача. РИК коначне резултате треба да објави у року од 96 сати од затварања бирачких места, најкасније у четвртак 24. маја, до 20 сати. До објављивања коначних резултата, РИК ће објављивати привремене резултате.
Грађани Србије данас су у другом кругу бирали председника Србије међу два кандидата која су 6. маја освојили највећи број гласова – кандидата коалиције „Избор за бољи живот“ Бориса Тадића и коалиције „Покренимо Србију“ Томислава Николића.
За председника Републике биће изабран кандидат који добије већину гласова бирача који су гласали. Ако оба кандидата добију једнак број гласова гласање се понавља у року од 15 дана.
20:16 ЦеСИД: Излазност до 19 часова 41,5 одсто

У другом кругу председничких избора данас је до 19 часова гласало 41,5 одсто бирача, што је за 12,1 одсто мање него на изборима пре две седмице, саопштио је данас Цетар за слободне изборе и демократију (ЦеСИД).
Програмски директор ЦеСИД-а Марко Благојевић истакао је да је одзив исти као у другом кругу председничких избора 2004. године до 19 сати. Највећа излазност била је у Војводини – 44,4 одсто, затим у централној Србији – 40,4 одсто и у Београду – 40,2 одсто, рекао је он на конФеренцији за новинаре у Танјуговом прес центру.
20:12 Танјуг – Бројимо гласове: Tадић – Николић

ЦеСИД и Новинска агенција Танјуг организују уживо бројање гласова другог круга председничких избора.
Програмски директор ЦЕСИД-а Марко Благојевић почеће ускоро са објавом пристиглих резултата.
Говорећи о првим проценама резултата избора, он је навео да ће уколико разлика између кандидата буде један одсто и мања, процена бити условна, све док не стигну резултати са Косова и Метохије.
18:07 ФБ Група подршке браћи на Космету
17:58 ЦеСИД: До 17 сати излазност 33 одсто

БЕОГРАД – На биралишта у Србији до 17 часова изашло је 33 одсто бирача, саопштио је Марко Благојевић, програмски директор ЦеСИД-а.
Благојевић је на трећој данашњој конФеренцији за новинаре у Танјуговом прес центру рекао да је на биралишта у Београду изашло 32,2 одсто бирача, у централној Србији 32,5 одсто док је у Војводини излазност била 34,5 одсто.
16:40 Однео листиће јер му жена није била у списку

ВЛАДИМИРЦИ – На бирачком месту и селу Јеловик у општини Владимирци на кратко је било прекинуто гласање, јер је револтирани мушкарац однео око 500 гласачких листица, али их је убрзо и вратио, па је гласање на том месту настављено.
Како је Танјугу рекао члан Општинске изборне комисије у Владимирцима Александар Иванковић, видно алкохолисани мушкарац, револтиран што му супруга није била у бирачком списку, однео је листиће и затворио се у камион, након чега је цео случај пријављен полицији. Иванковић је објаснио да се тај човек након десетак минута вратио на бирачко место са гласачким листићима, који су пребројани и утврђено је да су сви враћени, као и да нису били попуњени.
Након тога, према речима Иванковића, гласање на том бирачком месту је настављено.
Иначе, како је прецизирао Иванковић, на том бирачком месту укупно има 590 листића, а 81 листић је био у гласачкој кутији пре него што је револтирани мушкарац узео листиће. Како је он однео око 500 листића, на бирачком месту је остало само 10 гласачких листића пре него што су сви враћени. Иванковић је навео да супруга мушкарца који је изазвао инцидент није била у бирачком списку ни 6. маја када су одржани општи избори.
15:44 Вести – У Лесковцу нападнут председник бирачког одбора
Испред бирачког места у Дому културе Рома у Лесковцу двојица гласача физички су напали председника бирачког одбора када је покушао да смири свађу међу гласачима који су чекали у реду.
У полицији је потврђено да се инцидент десио и да су узете изјаве од учесника туче. Члан Градске изборне комисије Иван Младеновић рекао је да тај инцидент није утицао на процес гласања.
14:26 Јужне вести – Туча Напредњака и Демократа у Врању
Око 13 сати у Врању се догодио инцидент између напредњака и демократа. Како Јужне вести сазнају до инцидента је дошло код бирачког места број 17 у Народном универзитету.
Према речима очевидаца неколико младића за које се претпоставља да су из СНС, насрнули су на једног младића из ДС. У тучи је страдао и председник врањских демократа Горан Стефановић, који је покушао да заштити младића. Ово је био повод за накнадну гужву, гурање у коме је лакше повреде задобио младић из ДС.
Према речима потпредседника врањског ДС Игора Андонова, младић је задобио лакше повреде, те се је збринут на Пријемно тријажном одељењу врањског здравственог центра.
Са друге стране лидер напредњака Драган Николић тврди да је на овом бирачком месту спречена куповина гласова.
На место инцидента убрзо су стигли и припадници Полицијске управе у Врању, који су сачинили записник, потврдио је портпарол полиције, Драган Стаменковић.
14:10 Танјуг – Tуча на бирачком месту у селу код Прокупља

ПРОКУПЉЕ – Припадници Полицијске управе у Прокупљу интервенисали су данас на бирачком месту број 64, у селу Рељинац, општина Прокупље, због нарушавања јавног реда и мира, изјавила је Танјугу председница Општинске изборне комисије Соња Биочанин.
Гласање на том бирачком месту је одмах прекинуто, а нормализовано је након интервенције полиције, казала је Биочанин.
Како је рекла, два мештанина села Рељинац Физички су се сукобила на бирачком месту, након чега су људи из бирачког одбора позвали полицију која је одмах интервенисала. „Полиција је одмах реаговала и спречила већи инцидент на бирачком месту, а након успостављања јавног реда и мира гласање је настављено без проблема“, казала је Биочанин.
************************************************************************************************
Остоја СИМЕТИЋ: Тадић истину говори – глас за Тому је глас за неизвесност
Заиста, гласајући за Томислава Николића, нисмо сигурни за шта стварно гласамо. Не можемо знати хоће ли он водити родољубиву или компрадорску политику. Не знамо је ли у кампањи лагао нас или обмањивао запад или од свега по мало. Какав је напредњачки план за Косово и Метохију, вероватно ни они сами немају појма. шта ће бити с привредом, медијима, школством, судством не може нико нити да претпостави. Да ли би напредњачки кадрови умели да воде земљу? Имају ли потребно искуство, стручност и моралне врлине? Не знам. Не верујем, али можда и имају. Дакле, Борис нас није лагао, чак више, савршено је био у праву устврдивши да је глас за Тому глас за неизвесност.
С друге стране, гласајући за Тадића, апсолутно знамо шта нам је очекивати. Сигуран наставак распродаје националних ресурса, вероватно јавних предузећа и преосталих природних богатстава. Појачавање задуживања код међународних банкара је потпуно сигурно. Неизоставно би његов режим наставио да слаби српске државне трагове на Косову и Метохији. Војводина би стопостотно постајала све независнија од Србије, а све уклопљенија у Средњу Европу. Геј параде се могу очекивати у свом већим градовима, у школама ће се учити о хомофилском праву на родитељство, а црква ће бити систематски дезавуисана и удаљавана из јавног живота. Не треба сумњати да ће лечење и школовање бивати скупље и скупље, а медији и новинари јефтинији и јефтинији, односно склонији да беспоговорно и некритички служе жутократији. Дакле, опет нам Борис каже апсолутну истину када тврди да је глас за њега глас за извесну будућност. Питање је само, желимо ли такву будућност.
15:19 ЦеСИД: Излазност до 14 часова 23,3 одсто

У другом кругу председничких избора данас је до 14 часова гласало 23,3 одсто бирача, док је пре две седмице излазност у првом кругу била 32, 1 одсто у истом временском периоду, саопштио је данас Цетар за слободне изборе и демократију (ЦеСИД).
Програмски директор ЦеСИД-а Марко Благојевић истакао је да је одзив до 14 часова већи само у односу на исти временски интервал на изборима 2004. године када је био мањи за један одсто, односно износио је 22,4 одсто. Према његовим речима, излазност у другом кругу председничких избора 2008. године је била 34 одсто.
Благојевић је нагласио да је у централној Србији забележена најмање излазност – 21,4 одсто, у Београду је нешто изнад просека – 23,7 одсто, док Војводина педњачи са одзивом од 24 одсто.
13:20 ФБ Srpska Zajednica U Makedoniji
13:05 ФБ Moso Odalovic (песник за децу)
гладним, пониженим родитељима…
13:02 ФБ Статус везе : Волим СРБИЈУ
12:32 ФБ Anastas Petronijevic
Управо се дешава… Чанак и Пајтић купују гласове на Адицама, гужва на бирачком месту.
12:30 ФБ Dragoslav Bokan: Драгослав Бокан
Сваки дан је ДАН ИЗБОРА за све нас. Бирамо своје пријатеље, своје љубави и антипатије, свој начин живота, своје нове навике и важне нам ритуале и обичаје… Бирајући, зачињемо узроке који нам се касније уредно враћају (на добро или зло) одговарајућим последицама… Избори су и најкраћи опис самог живота свесног сопствене одговорности… У животу (ако је то заиста) се морају правити избори, ма колико нам често тешко падали и повређвали нас, касније, својом коначном неизменљивошћу и трајним последицама… Тако и данашњи дан само представља један мали календарски камичак у судбинском мозаику нашег ИЗБОРОВАЊА… Ето, и ја да кажем нешто на актуелне теме, данашње… 🙂
12:30 ФБ dss.rs ПОЗИВАМ ГРАЂАНЕ ДА ГЛАСАЈУ ЗА НИКОЛИЋА
12:26 ФБ Voron Ravensky
Сада сам био да гласам. Нема гужве!.. Тражио сам од жуте снајке контролора да ми омогући гласање са зеленом или црвеном хемиском, или барем да ми нађу оловку са видео камером да вам пустим листић. Веле да сада нема, а ја сам разочаран „морао“ да гласам са државном плаво-белом хемиском. Па шта је ово, како да се бројимо и расазнајемо. Како ја сад да подигнем прашак или барем употребљене куртоне. Крај света.

Voron Ravensky
Узми 2.000,00 динара. Продај свој глас и Србију. Гласај за Františeka Francetića – Flekicu
12:26 ФБ Двери Врања
11:00 eizbori – ГЛАСАЛИ ПРЕДСЕДНИЧКИ КАНДИДАТИ
Председнички кандидат листе “Избор за бољи живот” Борис Тадић гласао је данас нешто после 10 часова, на бирачком мерсту 34 у улици Косте Стојановића 2, у београдској општини Стари град.
Тадић је на гласање дошао са супругом, кћеркама, оцем и мајком, а испред бирачког места дочекао га је велики број представника домаћих и страних медија.
Кандидат коалиције “Покренимо Србију” за председника Србије Томислав Николић гласао је данас нешто после 10.00 у блоку 11Ц у Новом Београду на бирачком месту у основној школи “Краљ Александар Први”.
Николић је на гласање дошао са супругом Драгицом.
10:19 Светски медији: Кључни избори за будућност Србије
Светски медији известили су да је у Србији јутрос почео други круг председничких избора, уз оцену да је реч о „кључним“ изборима кад су у питању планови Србије да постане чланица ЕУ, после дугогодишње изолације у време Слободана Милошевића.Председника, такође, очекује убрзање преговора са Приштином, што је кључан услов за напредовање у процесу евроинтеграција, оцењује АфП.Агенција Асошијејтед прес подсећа да је у првом кругу председничких избора председник Демократске странке Борис Tадић остварио победу са благом предношћу у односу на другопласираног лидера Српске напредне странке Tомислава Николића.
Агенција је такође подсетила да је Николићева партија тврдила да је први круг избора покраден, што, како оцењује АП, ствара бојазан да би после другог круга могло да дође до нереда у земљи.И агенција Франс прессе, такође, осврнула на тврдње о изборној крађи, наводећи да су тужилаштво и изборна комисија одбациле те оптужбе, а страни посматрачи оценили изборе регуларним.Агенција Ројтерснаводи да би на резултате данашњег гласања могла да „падне сенка“ уколико Николић заиста и реализује претњу да ће извести своје присталице на улице.И та агенција подсећа да би Србија, која има статус кандидата за чланство у ЕУ, могла почетком следеће године да започне преговоре о приступању уколико предузме кораке на унапређењу односа са Косовом.Британски Би-Би-Си (ББЦ) закључује да би исход избора могао да утиче на европску перспективу земље и односе са Косовом, које је 2008. прогласило независност.
10:01 До девет сати излазност 4,9 одсто

БЕОГРАД – У другом кругу председничких избора данас је до девет сати гласало 4,9 одсто бирача, што је за 1, 7 одсто мање у односу на излазност у првом кругу избора пре две седмице, саопштио је данас Цетар за слободне изборе и демократију (ЦеСИД).
На конФеренцији за новинаре у Танјуговом прес центру, програмски директор ЦеСИД-а Марко Благојевић изјавио је да је одзив до девет часова на нивоу излазности која је у истом интервалу забележен на председничким изборима 2008. године.
Благојевић је казао да су на бирачким местима у Србији од отварања забележене само две непрваилности.
ЦеСИД нема инФормације о излазности са Косова и Метохије, будући да његовим посматрачима није омогућено присуство на тамошњим бирачким местама.
ЦеСИД ће са следећим инФормацијама о излазности и току изборног поступка обратити у 15 сати, а затим и у 18 и 20 сати.
ЦеСИД данас заједно с новинском агенцијом Танјуг организује праћење и извештавање о току изборног процеса и самом резултату избора за председника Србије.
07:48 Парламент до 9. јуна, влада до 5. септембра

БЕОГРАД – Завршетком другог круга председничких избора биће заокружен изборни процес на свим новоима у Србији, која ће најкасније до 9. јуна добити нови парламент, а нову републичку владу најкасније до 5. септембра.
РИК има рок од 96 сати од затварања бирачких места да саопшти и у „Службеном гласнику“ објави резултате другог круга председничких избора, што ће, затим, новоизабраном шеФу државе омогућити да положи заклетву и тиме отпочне петогодишњи мандат.
Када је реч о новом сазиву скупштине, будући посланици у клупе морају да седну најкасније до 9. јуна, пошто је рок за конституисање парламента 30 дана од проглашења коначних резултата.
РИК је коначне резултате парламентарних избора прогласио 10. маја.
Будући парламент чиниће 46 странака и организација – 73 посланика имаће коалиција „Покренимо Србију“, 67 коалиција „Избор за бољи живот“, 44 коалиција СПС-ПУПС-ЈС, 21 Д С С, 19 „Преокрет“, 16 УРС, пет Савез војвођанских Мађара, два странка Сулејмана Угљанина и по једног посланика листе „Све заједно“, Коалиција Албанаца Прешевска долине и странка „Ниједан од понуђених одговора“.
Прву седницу новог сазива парламента треба да сазове председник старог, односно Славица Ђукић-Дејановић и на њој ће бити потврђени мандати новим посланицима.
Скупштина је конститусана потврђивањем мандата две трећине посланика, чиме и Формално престаје мандат старом сазиву.
Како прописује Устав Србије, парламент накасније 90 дана од дана конституисања мора да изабере владу. У супротном ће бити распуштен и биће одржани нови избори.
Мандатара нове владе предлаже председник Републике, а кандидат за председника владе предлаже програм и састав будуће владе.
Влада је изгласана ако за њен избор гласа већина од укупног броја посланика, а њен мандат почиње да тече од момента полагања заклетве.
Сутра ће бити заокружен и процес избора за војвођански парламент, будући да ће се више од 1,7 милиона грађана Војводине с правом гласа изјаснити о другој половини од укупно 120 посланика у покрајинској скупштини.
На изборима 6. маја изабрано је 60 покрајинских посланика по пропорционалном систему, а остали мандати биће расподељени пошто се 20. маја у 60 изборних јединица у покрајини бирачи определе за једног од два кандидата „пласирана“ у други круг избора по већинском моделу.
Војвођанска скупштина биће конституисана у року од 30 дана од проглашења коначних резултата избора, које Покрајинска изборна комисија проглашава 72 сата од затварања биралишта.
И прва седница Скупштине Војводине, као што је случај и са републичком, мора да се одржи најкасније 30 дана од проглашења коначних резултата, а на њој се конституише нови сазив потврђивањем мандата посланицима.
Како пише у Статуту Војводине, нови председник скупштине предлаже кандидата за председника покрајинске владе, пошто саслуша мишљење представника посланичких група, а тај кандидат износи програм и предлаже састав владе, који скупштина треба да изабере.
Сутра ће бити „заокружен“ и процес избора одборника у београдском и новосадском парламенту, будући да ће избори у та два града бити поновљени на укупно 21 бирачком месту.
Београђани ће гласање поновити на 16 изборних места, а Новосађани на пет.
На изборима за 110 одборника Скупштине града Београда, који су одржани 6. маја, листа „Избор за бољи живот – Драган Ђилас“ освојила је 35,18 одсто гласова, односно 50 места, коалиција „Покренимо Србију“ 25,72 одсто гласова (37 одборничких мандата), трећа је листа коалиције СПС-ПУПС-ЈС, која је освојила 9,14 одсто гласова, односно 13 мандата, док је четврта ДС С са 7,46 одсто гласова и 10 освојених мандата.
Листа „Преокрет“ освијила је 4,64 одсто гласова, СРС 3,95 одсто, „Двери“ 3,58 одсто и УРС 2,79 одсто.
Према непотпуним резултатима локалних избора у Новом Саду, листа коју предводи ДС освојила је 19 одборничких мандата, СНС и ЛСВ имају по 16, а СПС осам мандата, док по шест одборника имају ДС С и Ромска демократска странка, „Двери“ пет, по једног мањинске листе СВМ и влашке националне мањине под називом „Ни један од понуђених одговора“.
Листе СРС и УРС, које су 6. маја остале испод цензуса, освојиле су 4,91, односно 4,55 одсто гласова.
Према Закону о локалним изборима, конститутивну седницу скупштине локалних самоуправа, па и Београда и Новог Сада, сазива председник скупштине из претходног сазива у року од 15 дана од дана објављивања коначних резултата избора.
У Пословнику града Београда пише да ту седницу сазива председник старог сазива, с тим да се скупштина конституише у наредна два месеца.
Даном проглашења мандата новим одборницима престаје да важе мандати старим, а локални парламенти сматрају се конституисаним избором председника Скупштине и секретара.
Будући градоначелници Београда и Новог Сада биће изабрани из реда одборника, на предлог председника Скупштине града, а мандат им је четири године.
07:38 Покрајински избори у 59 од 60 изборних јединица

НОВИ САД – Бирачи у Војводини ће данас, уз изјашњавање у другом кругу председничких избора, гласати и за посланике Скупштине Војводине у другом изборном кругу по већинском систему, али у 59 од укупно 60 изборних јединица, потврдила је Танјугу члан Покрајинске изборне комисије (ПИК) Јелена Злојутро.
Други круг тих избора неће бити одржан 20. маја у изборној јединици Сомбор 2, у којој је два дана раније на неколико бирачких места поновљено гласање због одређених неправилности на изборима 6. маја, па ће тамо бирачи у другом кругу гласати у року од седам дана од проглашења резултата из првог, објаснила је она.
Tако ће се у другом кругу покрајинских избора по већинском моделу такмичити 118 кандидата у 59 изборних јединица, распоређених у свих 45 општина или градова у Војводини.
У Новом Саду биће изабрано седам посланика, у Суботици четири, у Зрењанину и Панчеву по три, у Сомбору и Кикинди по два а у осталих 39 локалних самоуправа по један.
За нови сазив Скупштине Војводине половина посланика, од укупно њих 120, већ је изабрана по пропорционалном изборном систему, на изборима 6. маја.
07:45 На изборима око 1.300 посматрача

БЕОГРАД – Други круг председничких избора у Србији пратиће данас око 1.300 посматрача из више домаћих и страних организација, као и више од сто акредитованих страних новинара.
Tако ће изборе пратити Организација за посматрање избора из Tокија, Иницијатива за подршку демократији „Силва“ из Копенхагена, Парламентарна скупштина Савета Европе, ОЕБС, ОЕБС-ОДИХР, ЦеСИД и „Tранспарентност Србија“ (TС).
Tок изборног процеса пратиће и Шведски међународни либерални центар, као и амбасаде САД, Велике Британије и француске у Београду.
ЦеСИД и TС на бирачким местима имаће око 1.000 посматрача, док је страних посматрача око 200.
Сви они су добили одобрење Републичке изборне комисије да могу да прате изборни процес.
Домаћа удружења су могла, да би пратила изборе, да пријаве два пунолетна држављанина Србије уз извод из Регистра удуржења.
Када је реч о страним посматрачима, било је неопходно да прибаве позитивно мишљење МИП-а, а затим, као и домаћи, РИК-у доставе списак особа које пријављују за посматраче.
РИК домаћим и страним посматрачима издаје акредитације, а трошкове сносе подносиоци пијаве чији посматрачи прате изборе.
Приближно исти број посматрача пратио је и опште изборе који су одржани 6. маја.
Категорије:ДЕШАВА СЕ..., Избори, СРБИЈА





















Коментари читалаца…