Европа

Камерон – Ако „пукне“ Грчка, распада се еврозона!


Ако „пукне“ Грчка, распада се еврозона

17. 05. 2012. 13:37, Бета

Британски премијер Дејвид Камерон позвао је Европу да нађе решење за кризу евра, или ће се у супротном суочити са опасношћу од распада еврозоне. Камерон је упозорио да ако Грчка буде приморана да напусти еврозону, могућност колапса тог блока представља „огроман ризик за свакога“.

Упозорење Европи: Британски премијер Дејвид Камерон

Британски премијер је истакао да Европа мора да има стабилну, успешну еврозону са ефикасном заштитом од кризе, регулисаним банкама с добрим капиталом и системом поделе фискалног терета.

Камерон је рекао да је еврозона на „прекретници“ и да је спреман да „учини све да заштити своју земљу“.

Британски министар за пословање и иновације Винс Кејбл је, с друге стране, рекао да не треба паничити јер нема разлога да се криза из Грчке прошири на друге земље.

Акције падају: Берзе у Европи већ други дан се суочавају са падом акција са индексом ФТСЕ-100, који је пао за 0,6 одсто.

***************

Грчка криза руши цене на Волстриту

17. 05. 2012. 04:09х | Бета

Политичка превирања у Грчкој су изазвала пад цена на финансијском тржишту широм света, а индекс Њујоршке берзе „Дау Џоунс“ (Тхе Доw Јонес) је опао и у среду, четврти дан усастопно. Уз то је цена нафте на најнижем нивоу од новембра, курс евра према долару је најнижи за четири месеца, а цена злата цена је најмања од децембра.

Индекси на њујоркшкој берзи у паду већ четири дана узастопно

Пошто инвеститори склањају капитал у безбедније америчке државне обвезнице, принос на референтне 10-годишње харутије од вредности Трезора САД је спао на најнижи ниво ове године.

Индекс „Дау Џоунс“ је среду завршио падом од 33 поена, на 12,598, а индекс „Стандард енд Пурс 500“ (Стандард & Поор’с 500) опао је за шест поена, на 1,325. Композитни индекс „Насдак“ (Насдаq) је опао за 20 поена, на 2.874.

Обим трговине је био 4,2 милијарде акција што је незнатно изнад просека. Број акција у минису је надмашио број акција у плусу са 2:1.

1 reply »

  1. То је из угла економије. Ако Грчка пукне, пукниће и рат нападом од стране Турске ради обнављања османске империје. Криза на Косову, Македонији и ускоро у Босни добар разлог Турској за напад а добар разлог и Русији да интервенише па онда одосмо сви у п……..

    Свиђа ми се