25.03.2012 07:00 танјуг
Када ће вакцина са Кубе моћи да се прими у Србији?
БЕОГРАД – Оболели од рака плућа у Србији моћи ће да приме вакцину „цимавакс ЕфГ“ која се на Куби користи за лечење тог карцинома тек када буде завршен поступак њене регистрације у Агенцији за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) који би могао да траје и до 210 дана, како је предвиђено законом.
Иако је претходних дана најављено да ће првих тридесетак пацијената у поодмаклом стадијуму те болести вакцину моћи да прими за два до три месеца, и пре завршетка регистрације, то ипак, како истичу стручњаци, неће бити могуће. Са друге стране, из Министарства здравља стигла је најава да ће вакцина, уколико прође тестирање бити бесплатна.
Директор Клинике за медикалну онкологију Института за онкологију и радиологију Србије Даворин Радосављевић указује да се без међународне вериФикације не може говорити о деФинитивној вредности вакцине. Он је рекао да је у земљама ЕУ у току поступак регистрације тог медикамента, те да не верује да тај лек може бити део праксе у Србији пре него што буде вериФикован у ЕУ.
Директор Фирме „Вама“, која је заступник кубанског Центра за молекуларну имунологију (Цимаб) из Хаване где је обављено испитивање вакцине Зоран Вујовић рекао је Танјугу да је она у тој земљи клинички испитана и да су у току испитивања и у 17 земаља ЕУ. Он је најавио да ће ускоро бити поднета документација за њену регистрацију у АЛИМС, а да ће за два до три месеца моћи да је прими тридесетак пацијената код којих би њена примена била делотворна.
„Сваки пацијент који испуњава услове да прими ову вакцину и који има Финансијска средства да их плати моћи ће то да учини“, казао је Вујовић, прецизирајући да је за једну дозу потребно 250 евра. На питање како ће се вакцина давати пацијентима у Србији, он је објаснио да су за сарадњу са кубанским стручњацима једино били заинтересовани лекари Опште болнице Медицински систем Београд, у чијем је тиму, иначе, и познати грудни хирург Драган Мандарић.
Танјугу је у тој здравствној установи речено да са овлашћеним заступником кубанске вакцине за немикроцелуларни карцином плућа за Србију имају уговор да након добијања свих законом предвиђених сагласности примени ту вакцину. У Медицинском систему Беогад истичу да до окончања поступка и добијања неопходних одобрења за увоз и коришћење вакцине од Агенције и Министарства здравља, вакцина неће бити нити увезена, нити ће се примиењивати у Србији.
Према њиховим наводима, примена ће се обављати по строгим критеријумима, односно индикацијама, а пацијенти ће бити правовремено обавештени о процедури за употребу вакцине, као и о начину пријављивања. Како наводе, увозник вакцине биће Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Tорлак“. Вујовић је потврдио да је руководство тог Института заинтересовано да се укључи у пројекат тако што ће вакцину након регистрације пунити и паковати. „Tорлак“ се, међутим, још увек тим поводом није огласио, а Танјугу је у тој установи само потврђено да је Вујовић разговарао са њима.
Процедура налаже да по пријему документације поступак регистрације може трајати и до 210 дана, а Танјугу је у Агенцији за лекове и медицинска средства Србије раније речено да би поступак регистрације био идентицан као и за све друге лекове.
Категорије:ДЕШАВА СЕ..., Други пишу, ЗДРАВЉЕ-ЕКОЛОГИЈА














Коментари читалаца…