Адем Зилкић: Зукорлић је умешан у криминал
НОВИ ПАЗАР – Муамер Зукорлић неће да се повуче са своје функције, јер га његова одора штити од неких судских процеса у вези са криминалом. Зато он одбија да скине одору и да, рецимо, пређе на политичко поље, где активно делује – каже Адем Зилкић, реис ул улема Исламске заједнице Србије у интервјуу за „Правду“.
Како оцењујете то што Зукорлић тврди да је ИЗ Србије вештачка творевина?
– Опште је познато да у Србији постоји само Исламска заједница Србије са континуитетом из 1868. Ако се већ говори о некаквој вештачкој творевини, онда је то сигурно ИЗ на чијем челу је Муамер Зукорлић. Та Исламска заједница није утемељена у правном систему ове државе.
Који је главни проблем у исламској заједници?
– Главни проблем је то што ми имамо једну ИЗ која је правно утемељена и која има свој континуитет, и другу, која делује такорећи у сивој зони. За нечасне радње, коришћење инфраструктуре ИЗ за промовисање личних интереса, свакако је тај ванзаконски оквир најделотворнији. Ако би Зукорлић ушао у правни систем, он не би могао да ради то што ради у тој сивој зони.
Хоћете да кажете да Зукорлић има нечију подршку?
– Његова највећа подршка је Мустафа Церић, али мислим да Зукорлић има и подршку у бившој власти. Све оно што се њему толерише, кроз радње које су супротне закону, то показује.
Поједини тврде да власт не дира Зукорлића, јер им треба због гласова. Да ли има у томе истине?
– Мислим да нема, јер Зукорлић нема тај капацитет. Он се никада није окушао као политичар. То што је добио за Бошњачки национални савет више је резултат незаинтересованости две политичке опције – СДА и СДП-а.
Ви сте за то да седиште будуће ИЗ буде у Београду, а Зукорлић је за Нови Пазар. Ко је у праву?
– Зависи како гледате. Све цркве и верске заједнице имају седиште у Београду, а свакако да је инфраструктура ИЗ у највећој мери у Новом Пазару.
Докле се стигло у преговорима у којима је посредовала Турска?
– Ми нисмо водили било какве директне контакте ни са представницима Турске, нити са било ким по том питању. Тако да ни ја, ни моји сарадници, немамо сазнања докле се у томе стигло. Ми јесмо за мир и ИЗ треба да буде јединствена. Снажно подржавамо сваку идеју која води уједињењу, али тражимо да будемо једнако третирани и да учествујемо у одређивању оквира устројства будуће ИЗ.
Стиче се утисак да мешање политике отежава процес обједињавања ИЗ?
– Свакако. Први фактор који утиче на даљи ток обједињавања ИЗ јесте политички. Нелогично је да се то подигне на ниво држава и политичких странака, а да директни актери не учествују у изналажењу решења.
П. Латиновић
Вернике не питају ништа
Где су у целој причи верници?
– Верници су најмање укључени у сам процес обједињавања ИЗ. Када би то била ствар верника, а без утицаја политике и националних фактора, сигурно би много лакше дошли до решења које би значило јединствену ИЗ.
Категорије:ДЕШАВА СЕ..., ДРУШТВО, Интервју, ПОЛИТИКА, СРБИЈА














Veli lopov „Držte lopova“. Kad neko kao deklarisani kriminalac poput Ziljkića juri veštice i drugima savetuje šta da čine, onda je degutantno takvoj osobi uopšte davati medijski prostor. Niti mi imponuje njegova pojava a još manje izjave koje daje. Mlake su , nepotkrepljene bilo kakvim relevantnim činjenicama, baš kao i funkcija koju obavlja.Za svo ovo vreme koje figurira kao fantomski reiis, ne znam kakvom je to konkretnom izjavom a još manje delom dokazao i prikazao sebe da bi bilo kome postao interesantan osim sponzorima po čijem nalogu se ponekad i oglasi. I to oglašavanje liči jedno na drugo sa istom retorikom i temom. Retardiranost može biti bolest Bogom data ( izvinjavam se svima koji boluju od nje, a nisu krivi za to), u ovoj ličnosti namerno izazvana ne Božijom voljom, već onih kojima verno služi ceo svoj mandat. Nisi ti čoveče od juče da ne znaš pravo stanje stvari iz kraja iz koga si poteko. Malo stolovanja na „Kalešu“ i eto velikog mudraca i govornika. Aferim Ziljkiću, neka te na „Kalešu“, i ostani tamo na pravom si mestu. Odavno si svoje među nama izgubio.
Свиђа ми сеСвиђа ми се