„Србија неће напустити свој народ на КиМ. Србија такође неће одустати ни од евроинтеграција. Ако ћемо ми у српској или европској политичкој јавности добити захтев да се Србија определи, мој одговор ће бити да Србија неће одустати ни од једног свог легитимног интереса“, изјавио је председник Тадић у интервјуу Танјугу.
Председник Тадић је нагласио да од своје политике очувања националних интереса на КиМ И вођења Србије ка ЕУ неће одустати, јер је за ту политику два пута добио подршку грађана Србије.
Председник Србије је, како је рекао, уверен да је могуће обезбедити задовољење оба стратешка интереса Србије: да брине о својим легитимним интересима на Косову и Метохији и да постане чланица ЕУ.
„Ако то није могуће данас биће могуће сутра. Ако није могуће прихватити аргумент који је Србија изнела у данашњем дану, уверен сам да ће, након демократске и свеобухватне расправе, тај аргумент бити могуће прихватити већ следеће године“, поручио је председник Тадић.
„Да ли ћемо добити статус кандидата и датум за преговоре – то само једним делом зависи од нас. Ја сам уверен да ће Србија испунити сваки услов који је у складу са копенхашким критеријумима, а да ли ће ЕУ испунити свој део посла то ћемо да видимо – то зависи од ЕУ“, рекао ју Тадић.
Србија, како је нагласио, наставља своју политику европских интеграција и то право нико не може да јој одузме.
Тадић је поручио да један од услова да Србија добије статус кандидата које је немачка канцеларка Ангела Меркел саопштила током недавне посете Београду – а то је да се укину такозване паралелне институције на северу Косова – за Србију није прихватљив из више разлога, што је објаснио и својој саговорници.
Први разлог је, према његовим речима, то што се не ради о паралелним, већ о јединим институцијама на северу Косова и Метохије и што би њиховим укидањем настао политички и егзистенцијални вакуум на северу покрајине.
Други је тај што је реч о легитимним институцијама чији су представници изабрани на демократски начин на изборима.
Трећи разлог је то што се не ради само о политичким институцијама, већ о институцијама у здравству, просвети, комуналним службама, које су витално важне за егзистенцију сваког човека на северу Косова и Метохије.
Такође, истакао је Тадић, није утемељен аргумент да институције на северу покрајине треба укинути зато што на том делу Косова и Метохије влада криминал, јер су размере криминала на остатку Косова неупоредиво веће.
„Зато је захтев да Република Србија учествује у укидању националних институција као сто су на пример болнице И сколе просто неприродан и Србија такав захтев не може да прихвати“, рекао је Тадић.
Председник Србије је нагласио да је, и поред теских порука које је канцеларка Меркел изнела, разговор са њом био отворен и коректан.
ipak sam ubedjena da je Tadiceva politika bila pozitivna,sta bi trebalo po nekome,ponovo rat ? milosevic je sa nasu dozvolu branio drzavu i kosovo ( bez razlike o korupciji) i sta bi dadose ga u hag,ali tadic nije bio to.kad god idem dole cujem od aero droma do kuce sve te jedno isto sta ce nam KiM, ja se nepitam ali mislim da diplomatski putevi su dugi i trnoviti,svabe su sve uradili sa pomoc ostalih da bude jos trnovitije,srbija mora da se potrudi sama da izadje iz krize,a gde se nema nije sadasnja politika kriva vec ceo 20 godisnji scenario,ratovi bombardmani embarga…. strplenje to nam tdreba.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Od kada se Tadic okrenuo srbiji verovatno pred nove izbore. Neslusati ga laze izdace nas sutra opet dosta je njegove vladavine. Ima i drugih koji mogu i bolje da vode racuna o tome. Zar nije dosta njegovih izdaja, prodaja, umalovazavanja i dr.koje nam je on obzbedjivao. Do juce je radio protiv zemlje i naroda. Veoma je lepo od njega sto je na kraju rekao i nesto ljudsko (humano) ali sto dalje od njega to bolje srbi ne nasedajte opet.
Ljuba Jovanovic
Свиђа ми сеСвиђа ми се