Прва дама са наших простора која је стекла највише научно звање, 1913. године у Женеви, и то у области хемије, звала се Вукосава Марјановић Томић. – Њен животопис и прича о томе како смо до података о њој дошли подједнако су занимљиви
01.01.2017. Политика
Све је почело од наше рубрике „Да ли знате” и питања читатељке које је стигло у редакцију поштом: „Ко је била прва жена доктор наука у Србији?”
Колега је писмо, малтене случајно (мада неки кажу да ништа није случајно), доставио мени.
Формулисано на овај начин, питање ме је водило ка одговору који је, мање-више, познат. Име др Ксеније Атанасијевић, прве жене која је на Универзитету у Београду одбранила своју докторску дисертацију из филозофије 1922. године, лако се налази у подацима Ректората нашег најстаријег универзитета. Па смо читатељки, тако, и одговорили на страницама нашег листа.
Убрзо на адресу редакције, опет поштом, стиже још једно писмо. Исти колега доставља га мени, овога пута намерно.
У руком писаном допису госпође Олге Томић, уз пратећа документа, обавештени смо да постоји жена из Србије која је докторирала пре Ксеније, али ван граница наше земље.
Олга Томић њена је снаја и то тврди из прве руке. Реч је о Вукосави Марјановић Томић (23. јануар 1887 – 25. јун 1979), која је звање доктора наука, из области хемије, стекла 1913. у Женеви.
Присећам се, тек тада, коментара једног пријатеља, иначе универзитетског професора, који ми је једном приликом скренуо пажњу на то да је наша прва докторка наука неправедно заборављена.
Када сам му поменула писмо о Вукосави, повезао ме је са др Петром Марјановићем, познатим професором Факултета драмских уметности у пензији, који је, испоставља се, рођак наше јунакиње из Женеве. И Олга Томић и Петар Марјановић били су расположени да разговарају са мном. Тако је почело моје „дружење” са Вукосавом…
Породица из које потиче жена о којој пишем из Ниша је дошла у Београд око 1770, да би још у време Књаза Милоша Обреновића постала угледна.
Из Топчидера, где су живели, преселили су се онда када је овај владар пожелео да на њиховом имању гради конак и цркву, а њима је речено да „на Палилули бирају колико год земље желе”, сећа се старих породичних прича Олга Томић.
Део породице којој је припадала Вукосава, која је имала три сестре и брата, населио се у близини данашњег Ташмајданског парка. Вукосава је завршила основну школу на Палилули а потом Високу женску школу, која је била у рангу гимназије, и није планирала да се даље образује.
Да није имала имућнију другарицу, која се спремала да иде на студије у Швајцарску и која јој је предложила да крене са њом, не би било потоње историје.
– Вукосави су у међувремену родитељи преминули, а са пунолетством стекла је део наследства. Одлучује да ту имовину прода, добија десет хиљада динара у злату, и одлази у Женеву на студије. Нећете веровати, наш динар је био толико јак да је могла без проблема да финансира своје школовање и да тамо добро живи. Месечно јој је из Србије из банке стизало 20 динара и то јој је било више него довољно. Уписује хемију, ментор јој је био чувени професор Аме Пикте, који је синтетизовао никотин. Она се после шалила да није ни чудо што је након што је дипломирала почела и да пуши – прича наша саговорница док у њеном дому, у којем је живела са супругом Жарком Томићем, Вукосавиним сином, и самом Вукосавом, пијемо кафу. И препричава једну анегдоту:
– Када је ишла на разговор у велепосланство Швајцарске, питали су је зна ли да се у Женеви говори француски. Лаконски им је одговорила да зна, да га је учила само у школи, али да ће сигурно брзо да га савлада и да се око тога не брину – уз осмех каже Олга Томић.
Вукосава, будући да је по природи била затворена, никада ни својим најближима није објаснила како се и зашто одлучила баш за органску хемију на Природно-математичком факултету.
Након докторирања вратила се у земљу, недуго је радила у Државној хемијској лабораторији, до почетка Првог светског рата.
Тада је, по сопственом признању, патриотизам код ње превагнуо, справљала је лекове, превијала рањенике.
Након рата кратко ради у Царинској лабораторији на Сави, упознаје Душана Томића, првог инжењера технологије, и једног од најзначајнијег професора Техничког факултета у Београду. За њега се удала 1921. године.
Из данашње перспективе одлука коју потом доноси делује зачуђујуће: након удаје, иако за науку заинтересована, никада више није имала запослење. Није га ни тражила. „Запосленој жени мало се плаћало.
Зато сам се и посветила домаћинству и само помагала мужу у раду”, говорила је Вукосава. Родила је, потом, два сина. Крај лепог живота, током којег су кроз кућу Томића пролазили бројни чланови владе, дипломате, професори, академици, дошао је са Другим светским ратом.
– Имовину су им прво узурпирали Немци, као окупатори, па потом и комунисти, након рата. Временом је враћен део, али никада у обиму као пре рата. Свекра убрзо нове власти одводе у затвор, као и многе виђене људе. Иако је био пуштен на интервенцију једног од Брозових лекара, од последица тамновања преминуо је 1947. Након његове смрти памтим да свекрва није никад скинула црнину. И да се повукла. Имала сам утисак да је до краја живота туговала за њим. За живот су, кад су остали сами са мајком, зарађивала њена два сина, мој муж, тада једва пунолетан, и његов брат. Сад кад је се сетим, имале смо леп однос, слагале смо се, док сам ја имала посао и радила, она је кувала. Била је тиха, добра жена. Преминула је од можданог удара – закључује Олга Томић.
Мозаик Вукосавиног живота склапала сам не само уз помоћ казивања мојих саговорника већ и на основу докумената и фотографија које се налазе у њиховим домовима. Видела сам, тако, код Петра Марјановића, комплетно породично стабло породице, од праочева па до данас, које је он саставио. Успут је потврдио део приче која се тиче Вукосаве, а чији је непосредни сведок била њена снаја.
– Нашој породици припадала је још једна велика личност. Био је то Моша Марјановић, легендарни фудбалер. Наравно, Вукосава је незаобилазна. Нисам је нажалост, упознао, али сам доста слушао о њој. И у породици се о њој често причало. Заиста је био подвиг докторирати тада, још ван земље, па још кад је жена у питању – каже наш домаћин, док листамо исечке из старих „Политика“, које он, такође, брижљиво чува. О Вукосави је наш лист писао, и то из пера колеге Момчила Пантелића, осамдесетих и деведесетих година прошлог века, али никад нисмо до детаља објавили њену животну причу.
Категорије:Наука, Образовање, MAIL - RSS FEED
Коментари читалаца…