У Србији у времену у коме немамо приступ битним информацијама од јавног значаја, па чак ни колико званично и прецизно има пензионера, запослених, незапослених и слично. У времену када је нетранспарентност главно правило, морамо оквирно да се користимо апроксимативним односно приближним подацима. Тренутно у Србији има око 1,711 милиона пензионера од којих 61 посто има месечна примања нижа од 25,000 динара. О категорији незапослених не могу да говорим, али чињеница је имамо веома високу незапосленост. За претходне 4 године није се десило ништа епохално као што је обећавано да ће се решити сви проблеми, који су са друге стране, опет неких од њих заслугом и створени, али ништа од тога.
Пише: Данијела Ружичић, независни економски аналитичар и истраживач
Једино што је обећано претходних дана, а вероватно ће бити испуњено јесте повећање цене електричне енергије за 15%. Оваква најава је директан ударац на најсиромашнији део друштва. Да ли су ти људи криви за лоша решења, за лоше пројектоване планове и буџете, на ненаменско трошење средстава из “Електропривреде“ Србије – монополисте на тржишту? Свака власт има своје грешке, али јесу ли за то криви грађани Србије? Где су у овом целом циркусу који гледамо интереси обичних грађана Србије и где ћемо сви бити ако се овако настави?
У ствари, ово је одличан пример како се друштво понижава. Да ли је то добро? Наравно да не, то је ужасно, страшно и недопустиво! Разуверити доносиоце оваквих одлука данас је немогуће.
Да се осврнемо на остварене финансијске резултате “Електропривреде“ Србија за 2013. годину, на основу консолидованих финансијских извештаја.
“Електропривреда Србије“ је у 2013. години остварила следеће резултате приказане у милионима динара:
На основу изнетих најважнијих показатеља успешности пословања не видим разлог за нити економско оправдање за поскупљење струје. Очигледно је да се ради о директном притиску да се уништи све што је могуће.
За доношење коначне одлуке о поскупљењу електричне енергије јавно постављам следећа питања:
-
Може ли се додатно појаснити разлог за поскупљење?
-
Да ли било која анализа указује да је то економски оправдано?
-
Могу ли грађани Србије добити прилику да се боље информишу о оваквим поступцима?
-
Могу ли грађани Србије платити додатне намете од стране Државе?
-
Да ли ће неко икада у Србији радити у интересу својих грађана?
Оваква одлука уколико буде донета води нас у енергетско сиромаштво, не само грађана већ и саме привреде! У Србији је критика давно заборављена реч или цензуром против критике!

Карикатура: Горан Дивац – БРОЈИЛО
———————–
28. 1. 2016. ПРАВДА, за ФБР приредила Биљана Диковић
Коментари читалаца…