- Словенци га ухапсили на основу потернице из Србије: Рамуш Харадинај
Председник Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај ухапшен је у среду по потерници коју је за њим расписала Србија 2006. године, пренели су приштински медији позивајући се на АЗБК. Харадинај ће бити изведен пред Суд у 18 сати, јавио је портал Коха.нет.
Он је ухапшен на аеродрому у Љубљани, приликом повратка из званичне посете Немачкој, јавља приштински лист Коха Диторе.
Хашки суд је ослободио Харадинаја оптужби за ратни злочин.
АЗБК је осудила његово хапшење и затражила хитно пуштање свог лидера на слободу.

Харадинај демантовао хапшење
Харадинај је рекао да су у Љубљани словеначке власти “реаговале по потерници коју је Србија издала за њим 2006. године“. Харадинај је, међутим, за Косова прес навео да је задржан на аеродрому у Љубљани.
– Нисам ухапшен, само треба времена да се регулишу ствари са словеначким системом – рекао је Харадинај и уз смех прокоментарисао да је због целе ситуације пропустио лет за Приштину.
Међутим, за ТВ Клан Косова негирао је да је ухапшен, већ је рекао да је само приведен по, иначе, како тврди, неважећој српској потерници.
Веће Хашког трибунала ослободило јеу новембру 2012. Рамуша Харадинаја за ратне злочине које је починио 1998. године.
—-
Лист Коха.нет пише да је за Харадинаја ургирао да се ослободи представник ЕУ на КиМ Жбогар, као и амбасадор Словеније на КиМ.
—-
Телевизија Клан Косова објавила је потернице које вам дајемо на увид…
ХАПШЕЊЕ СЕ ЗАИСТА ДОГОДИЛО…
Десетине људи, заједно са члановима ААК партије, већ је изашло да протестује испред словеначке амбасаде на Косову.
Подршка испред амбасаде
Испред амбасаде Словеније у Приштини окупило се више присталица АЗБК-а, након објављивања вести о хапшењу. Они су чекали крај разговора високих функционера Алијансе са словеначким амбасадором, а Ахмет Исуфи је за Коха.нет рекао да су од словеначког дипломате тражили објашњење хапшења њиховог лидера.
У међувремену, испред амбасаде Словеније у Приштини је уочљиво повећан број припадника полиције јер се функционерима и присталицама АБК испред тог дипломатског представништва придружило више десетина грађана.
Истовремено је покренула кампању бојкота словеначких производа на Косову.
Судбина Харадинаја чека још њих 300 на Косову?
Косовски аналитичар Најим Мајоку је за портал Телеграфи рекао да судбину Харадинаја може да доживи још око 300 држављана Косова за којима је Србија расписала међународне потернице након последњег рата. Према његовим речима, велики број особа са тог списка су високи косовски званичници.
Овај, како се наводи, безбедносни експерт је указао да је тај проблем требало решити кроз дијалог Београда и Приштине о стабилизацији односа, односно да је један од захтева косовске стране Београду требало да буде и скидање тих око 300 имена са списка које Србија потражује преко Интерпола.
– Интерпол није крив. Они само раде свој посао без обзира на то о коме је реч – рекао је Маљоку и додао да „ако је неко крив због тога што потернице нису скинуте, онда је то на онима који су учествовали у бриселским преговорима“.

За Србе злочинац, за косовске Албанце херој
Рамуш Харадинај је за косовске Албанце национални херој, а за Србе злочинац, а успео је да за четири деценије живота „испише“ фасцинантну и контроверзну биографију.
Албанац, по верској опредељености муслиман, Харадинај је рођен 3. јула 1968. године у селу Глођане, у општини Дечани, у Метохији.
Југославију је, потоњи ратни командант ОВК са именом Смајиљ, напустио 1989. и отишао у Швајцарску, где је добио политички азил и једно време радио као избацивач по ноћним клубовима. Тамо је приступио Народном покрету Косова, екстермистичкој организацији у оквиру које је касније формирана ОВК.
Према доступним медијским подацима, 1996. године у Албанији је, под будним оком албанских официра, прошао диверзантску обуку и потом учествовао у формирању база у местима Кукеш и Тропоја, на северу Албаније. Из тих база је, како су писали медији, организовао шверц оружја на Косово. У једној од тих операција Харадинај је упао у заседу граничара, и био рањен док је његов брат Љуан убијен.
Харадинај је почетком 1998. постао командант „оперативне зоне“ за Метохију, коју Албанци зову „Дукађин“. Процењује се да је под његовом командом за две године ликвидирано више од 300 људи – Срба и „нелојалних“ Албанаца – а киднаповано више од 400. Лешеви неких од њих пронађени су после рата у Радоњићком језеру и по сеоским бунарима у општини Дечани.
Власти у Београду подигле су против Харадинаја 108 кривичних пријава због сумње да је извршио кривична дела тероризма, удруживања ради непријатељске делатности и убијања цивила. После НАТО интервенције постављен је за заменика команданта Косовског заштитног корпуса, али је већ после неколико месеци дао оставку и основао политичку странку под називом Алијанса за будућност Косова.
Након избора 2004. његова странка у коалицији са Руговиним ДСК дошла на власт, а Харадинај је у 36. години постао премијер.
Харадинај је након суђења у Хагу, које је трајало до априла 2008, ослобођен због недостатка доказа.
———–
Каква игра запада се крије иза хапшења Орића и Харадинаја?
Хапшења Насера Орића у Швајцарској и Рамуша Харадинаја у Словенији по српским потерницма представљају „двоструку игру“ дела запада како би Србија прихватила по њу неки од тешких захтева, оценили су стручњаци за ту проблематику.
- Игра којом ће остварити своје интересе (а неће задовољити правду, како хоће да представе!)
Криминолог Златко Николић и професор Факултета безбедности Милан Мијаковски су у изјавама Тањугу навели и да се иза „тог изненадног признавања српских потерница крије жеља дела међународне заједнице, не за правдом већ за испуњењем личних интереса“.
Они су у том контексту поменули и Резолуцију о геноциду у Сребреници али и недавну изјаву премијера Александра Вучића да је пред Србијом тежак период.
– Бојим се да су та хапшење далеко од реалности јер они (део међународне заједнице) и не желе њих (Орића и Харадинај) ради нас или правде већ хоће да створе неки привид о праведности – рекао је Николић.
Он очекује и да ће Орић и Харадинај бити пуштени, с чим се сагласио и Мијаковски који је оценио и да су у случају њихових хапшења „ради о срачунатој игри“ дела запада усмереној ка остваривању сопствених интереса.
Мијалковски је напоменуо и да су на потерницaма и друге особе, попут Хашима Тачија, али да се они не хапсе иако су доступни међународним органима.
———-
Харадинај пуштен, али остаје у Словенији
Лидер Алијанске за будућност Косова Рамуш Харадинај је пуштен вечерас из притвора после саслушања пред истражним судујом у Крању, али остаје у Словенији док се не разјасни да ли је потерница и даље важећа или не.
Словеначка полиција је после хапшења извела Харадинаја пред истражног судију у Крању који је преузео даљи поступак, рекао је портпарол крањске полиције Бојан Кос, објавио је словеначки портал 24ур. Харадинај је после саслушања пуштен на слободу.
Државна тужитељка Маринка Јерај је објаснила да упркос томе Харадинај мора да остане у Словенији док се не разјасни да ли је потерница и даље важећа или не. Она није могла да каже колико би дуго могао да траје тај поступак.
Такозвана „косовска влада“ је са „забринутошћу примила вест о хапшењу бившег премијера и посланика косовске скупштине Рамуша Харадинаја, на основу потернице коју су издале власти Србије“ и апеловала на словеначке власти, како је наведено у вечерашњем саопштењу, да што пре омугуће његов повратак на Косово.
– Изражавамо забринутост што се такве потернице и даље третирају као валидне у одређеним земљама, упркос чињеници што је Харадинај доказао своју невиност на највишим инстанцама међународног правосуђа – наводи се у саопштењу, а преноси портал листа „Коха диторе“.
У саопштењу се наводи да такозвана „косовска влада“ сматра да „нема никаквог разлога да се Харадинај и даље доводи у такву ситуацију“, и апелује на словеначке власти да што пре омогуће његов повратак на Косово.
—-
17. 06. 2015. ВЕСТИ, за ФБР приредила Биљана Диковић
Категорије:Биљана Диковић, Новости, MAIL - RSS FEED
Ovo nije slucajno – DVA hapsenja ratnih zlocinaca u kratkom roku je novi nacin da se Srbija pritera uza zid, da se Srbija natera da ponisti sve svoje opravdane poternice.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
U pravu si… Neka ga odmah streljaju pa neka buda sta bude…
Свиђа ми сеСвиђа ми се