Бранко Станић
ВИДОВДАНСКИ ЛЕТОВИ (3)
На Видовдан, 28. јуна 1989. године, Слободан Милошевић је хеликоптером слетео на Газиместан, а 28. јуна, 12 година касније, полетео је у Хаг. Били су то летови који су започели и окончали једну драматичну епоху о којој ће историчари, и не само они, тек имати шта да причају и пишу.
ПРВИ ЛЕТ (ДЕО ДРУГИ)
Србија, Газиместан, 28. јуни 1989. године
Нема ничег јачег у српској традицији од косовског мита. Зато се никада раније није ни окупило више Срба на једном месту него 1989. године на 600-ту годишњицу од, по свему судећи, и трагичног и славног боја.
А Срби, те 1389. године, нису поражени, али нису ни добили битку. Турци нису победили, али нису ни изгубили битку. Обе војске су се повукле.
Доказ за то је и чињеница да ни Турци нису предузимали неке велике војне походе наредних година, све до 1396. године на Ровинама. Чак је Србија имала и велики степен самосталности, ако изузмемо вазални однос према Турској. Било је то царство у експанзији и малена и разједињена Србија није имала никакве шансе да опстане и да се одупре надирућем исламу.
За Србе је епилог битке био раван поразу.
А и тада је сваки властелин са својим властелинством мислио да може опстати сам, као што и данас мисле, само се другачије зову. Опет Србија, заједно са Црном Гором, пуца по шавовима по којима је некада пуцало Душаново царство.
Кнез Лазар Хребељановић
Данас многи знају да кажу како Срби славе пораз на Косову. То никако не може да буде тачно. Не славе они пораз, већ славе сећање на нешто што су давно имали.
Касније, народ у немоћи својој, у песмама својим, измисли царство небеско, јер то му царство нико није могао отети за разлику од оног земаљског. А да би све било убедљивије народ идеју своју о царству небеском удену у уста, а у кога би другог до у уста цара Лазара, као о опредељењу самога Лазара, који уистину и није био цар, већ кнез. Кнежевство је безначајно и за земаљске оквире, а тек за небеско. Царство је приличније јер оно је највеће. И зато га, посмртно, народ круниса у цара. И преко Лазара, цара небеског, и његов народ поста небески народ.
А Лазар је у стварности био много приземнији. Није ни помишљао ни на какво царство, а камоли на небеско. Поготово не пред најездом турском. Није ни сањао да ће га народ касније уздићи у небеса.
Немају само Срби Косово. И Американци имају свој Аламо. Сто осамдесет Тексашана бранило је тврђаву Аламо од мексичког генерала Санта Ане и његових 4.000 војника. Сви су изгинули и отишли у легенду. Њихови животи узидани су у будућу америчку државу, Тексас. Иако са војног становишта та битка не би могла да се сматра значајном битком, ипак се сврстава у ред најдраматичнијих битака у америчкој историји. Питајте било ког Американца да ли се то они поносе што су поражени у Аламу. А кад кажу “Сети се Алама”, да ли мисле на пораз или на нешто друго. Да ли је ико чуо да неко од њих говори “Баш су били луди. Санта Ана је само хтео да уђе у тврђаву. Могли су га једноставно пустити унутра. Нису му то морали бранити”.
А још давније, у време старе Грчке, Леонида је са својих триста Спартанаца био брана у Термопилском кланцу Ксерксу и његовим Персијанцима. Опет би неко „паметан” могао да каже „џаба су гинули кад су Персијанци ионако стигли до Атине и спалили је“. Да, спалили су је, али су се и вратили и никада више нису поново дошли.
Нешто касније, ако не грешим, Тит Ливије је у својој Историји Рима од оснивања града забележио: „Нико нормалан није за рат, али постоји граница испод које се не може попустити“
И у овој последњој бици, 1999. године, Срби нису поражени, нити је НАТО победио, али је НАТО ипак ушао на Косово.
Да ли се то рађа нови мит за будуће генерације или са митовима треба раскрстити и у будућности не стварати услове за њихов настанак.
По повратку са прославе развио сам филм снимљен на Косову. И сутрадан кад узех слике летимично их прегледах и застадох код хеликоптера. Откуд овај дим. Не сећам се да сам га тамо видео. Погледах мало боље. Па то је цар Лазар, сену ми кроз главу. Лепо се оцртава његов профил на небу.
Показао сам фотографије колегама на послу.
– Где ти овде видиш Лазара?
– Како не видите. Ево чела, ево носа, погледајте браду… Ко би се то други тамо доле могао појавити осим Лазара?
– Ти имаш бујну машту. Ми ништа не видимо – одговорише ми хладно.
Ту прекинусмо причу. Нисам их хтео убеђивати да виде оно што ја видим. У канцеларију изненада уђе Пеђа. Дотле му нисам показао фотографије.
– Пеђа, ко је ово на слици? – упитах га без увода.
– Цар Лазар! – сместа изусти, ни мало не заставши.
А зимус је неки момак у неком селу цепао дрва. И кад пресече једну цепаницу указа му се неки лик на пресеченом дрвету, као лик неког свеца. О томе су писале новине. Објављена је и фотографија на којој се виде две затамњене површинице као очи, а мало ниже или мало горе, у зависности како се дрво окрене, уочава се затамањена површина која би могла да личи на браду. Пресечену цепаницу прегледали су и свештеници. То је Василије Острошки, рекли су они. Не знам на основу чега су то закључили, као да су имали прилику да га виде за живота па знају како је изгледао.
Овај мој Лазар, кога сам ја усликао, много више личи на човека него онај њихов Василије, који се указа на оној пресеченој цепаници. Наравно, ни ја никада нисам видео Лазара, али на Косову у оном мноштву менталног ишчекивања на небу се могао појавити једино Небески Лазар.
А прича се да се и за време Кумановске битке, када је Косово освећено, на небу појавио Обилић.
Небески Лазар изнад хеликоптера
Па добро би било да и ми имамо, ако не ратни поклич бар тада: ”Србијо, Не Заборави Косово!”
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Потпуно си у право, мој пријатељу Шећо!
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Хвала, Брале Бранко.
Свиђа ми сеСвиђа ми се