Љиљана Јовановић

На ЗАПАДУништа ново: ПРОФИТ ВАЖНИЈИ ОД ЖИВОТА ЉУДИ


На ЗАПАДУништа ново: ПРОФИТ ВАЖНИЈИ ОД ЖИВОТА ЉУДИ

Коалиција коју чине пацијенти преживели рак, научници, пацијенти оболели од рака, медицинска удружења и групе за подршку, изразили су своје негодовање због рада компаније која је патентирала делове људских органа, за које кажу да су производ природе и не би смели бити економски експлоатисани. Врховни суд САД има прилику да укине одлуку о власништву патента на гене компанији Myriad Genetics…

13.04.2013.  RT, ФБР превод Љиљана Јовановић, приредила Биљана Диковић

ВРХОВНИ СУД ДА ОДЛУЧИ ДА ЛИ ЉУДСКИ ГЕНОМ МОЖЕ ДА СЕ ПАТЕНТИРА

RIA Novosti / S. Solovjev

Врховни суд САД треба да одржи заседање на којем ће саслушати аргументе којима се оспорава право Компанији на патент за геном рака дојке и рака јајника. Ако суд дозволи компанији да патентира човекове гене правац америчког генетичког истраживања може заувек бити промењен.
Ради се о случају Компаније из Јуте “Utah biotech firm Myriad Genetics” која се годинама суочава са судским процесом због заштите људског гена рака патентним правом, чиме се пацијентима ограничава лечење од рака.

Компанија која може да врши молекуларну дијагностику, лоцирана у Солт Лејк Ситију, поседује регистроване патенте на гене који имају везе са раком дојке и  раком  јајника,  а то су само два патента за које је судија Окружног суда  Robert B. Sweet, донео пресуду да су неважеће још 2010. године. На ту пресуду се компанија “Myriad” жалила. Гени BRCA1 и  BRCA2 се јављају често пре него пацијенти оболе  од рака дојке и рака јајника. Али због патента који је заштитио “Myriad Genetics” пацијенти не могу да оду код било којег другог доктора за мишљење пре него започну лечење.

“Myriad је као чувар који контролише ко може и како да испитује ове гене, и врло агресивно контролише како се поступа са патентом”, рекла је  за GARDIAN Karuna Jagger, извршни директор “Breast Cancer Action”.

Као резултат својине над патентом за гене, Myriad не оставља могућност докторима и истраживачима да пронађу друге методе тестирања гена и самим тим пацијентима  смањују могућност избора при лечењу.

Жене које  имају BRCA1 и BRCA2 гене, немају другу могућност него да купе Myriad-ове тестове, који су веома скупи а здравствено осигурање им увек не покрива тај трошак.

Очекује се да пацијенткиње преживеле рак дојке, идуће недеље говоре пред Врховним Судом, где ће да посведоче да трошак од 3.000 $ колико су платиле генски тест, њихово здравствено осигурање није покрило.

“Врховни суд има прилику да исправи ову грешку и да ослободи људски геном, чиме ће омогућити да се пронађу друге методе за детекцију ових гена”, рекла је Jagger.

Коалиција коју чине пацијенти преживели рак, научници, пацијенти оболели од рака, медицинска удружења и групе за подршку, изразили су своје негодовање због рада компаније која је патентирала делове људских органа, за које кажу да су производ природе и не би смели бити економски експлоатисани. Ове групе тврде да патентна права угрожавају Први Амандман Америчког Устава, ограничавањем слободне размене идеја о деловима људског тела.

Runi Limari, 36-годишња жена преживела рак дојке, рекла је за USA TODAY, да се један ген покривен патентом појавио у њеном телу када је имала само 28 година. Сумњајући на рак јајника, објашњава, разматрала је могућност да јој јајници буду одстрањени али због патента који је имао Myriad, на мутирани ген који се у њеном телу развио, није могла да тражи друго мишљење.

“Баш нервира”, каже она, “ја сам само покушавала да купим време док не напуним 40 година”.
Она још увек није одстранила јајнике јер би тиме умањила способност да има децу. Она тврди да у случају да Myriad није имао патент на те мутиране гене, могла је потражити друго мишљење и другачији медицински третман за болест.

Myriad у својој одбрани тврди да без могућности власништва над патентима, који финансијски одржавају ову индустрију, фондови за истраживање и развој би потпуно пресушили. Али противници патентних права тврде да би слободно истраживање довело до конкуренције и такмичења које би смањило медицинске трошкове, и довело до значајних научних открића у истраживањима.

“Ово је први корак у будућој персонализованој медицини, када ће се свака особа специфично лечити, а то ће важити и за животиње”. Рекла је за USA TODAY, Ellen Matloff, директор Генeтског Саветовалишта за рак, Yale Медицинском Факултету (Yale School of Medicine).

Тренутно је око 20% од 4.000 гена нађених у људском организму покривено патентним правом, укључујући ту неке гене за рак дебелог црева и гене за Алцхајмерову болест. Нека патентна права припадају истраживачким институцијама, да би се спречило да постану власништво корпорација и буду искоришћена за богаћење.

Суђење по питању Myriad-ових патентних права,  може да се одрази на читаву медицинску индустрију. Суд ће у последњој инстанци одлучити да ли људски гени могу или не могу да буду у “власништву” корпорација, чиме се појачава трка за њиховим откривањем, а након открића, се потпуно блокира или успорава њихово даље истраживање.

“Морате да се упитате како је могуће да мој доктор не може да испита моју ДНК, без бојазни да дође у сукоб са патентним правима” — каже за GARDIAN Кристофер Мејсон (Christopher Mason), доцент на Weill Медицинском Факултету (Weill Medical College).

Али, у  циљу да обори Myriad-ова патентна права, Врховни Суд ће морати да пресуђује против закона који већ дозвољава да око хиљаду  људских гена буде под заштитом патентних права – што ће бити значајна одлука којом ће се преиспитати систем америчког медицинског истраживања.

 

http://rt.com/usa/human-gene-supreme-court-714/