Пише: Бранко Станић
25 март 2012, ФБР фељтон
КАКО СУ СРБИ ПОСТАЈАЛИ НЕБЕСКИ
Срби нису постали небески народ одједном. Тај процес је трајао. Можда траје још и данас, јер ми смо народ који воли да се разликује од других, да смо нешто особити, да имамо што други немају… Зато сам у овом приказу и одабрао оне приче које прате овај мит почев од Косовског боја, па скоро до данашњих дана. Нисам имао намеру да се теоретски бавим расправом како и зашто су Срби постали небески. Одабрао сам оне приче из историје и науке, а и оне из наше традиције које су утицале на стварање или потврђивање већ насталог мита. Зато су се овде, поред Кнеза Лазара и Милоша Обилића, нашли и Карађорђе, а и Никола Тесла и Милутин Миланковић, а и обични хајдуци и њихови јатаци. Сви су они, и не само они, утицали да постанемо то што јесмо.
Нису Срби измислили небеса. И други народи су имали небеска краљевства, али изгледа да смо само ми, као народ, постали небески.
Данашње генерације, а будуће сигурно, све ће мање хајати за тим митом. То је и нормално, јер ће се уклапати у будуће светске процесе, али мит остаје мит и не треба га заборавити. Он је део наше прошлости, део нас самих, и не треба га се одрицати нити стидети.
Прича 6 – ТРАГОМ КАРАЂОРЂА ПО ЗЛАТИБОРСКОМ КРАЈУ
За Карађорђа и његове устанике 1809. година била је једна од најтежих. Била је то година када је покушано да се устанак распламса и у Босни и Херцеговини. Војвода Лука је са устаницама продро до Тузле, а Карађорђе је ушао у Санџак и потукао Турке на Сјеници и Суводолу.
Етно село у Врхпољу
Управо је то био повод да се чланови и пријатељи Задужбинског друштва „Први српски устанак“ Мишар прошле суботе и недеље, 4. и 5. јула 2009. године, упуте у златиборски крај, а затим и даље, преко Дрине. План је био да се у току та два дана обиђу нека од места која се везују за Карађорђа из тих бурних времена. Наравно, била су незаобилазна и она која су туристима постала занимљива у ово новије доба.
Да би све било поткрепљено и добром причом постарао се Богдан Секендек, који је већ одавно преузео улогу туристичког водича на излетима Друштва. За организацију, као и увек, побринуо се Мишарац Стеван Симић.
Прво на удару нашло се Врхпоље, етно село код Љубовије. Оно није из времена Карађорђа, али су објекти вероватно блиски његовом времену. Да га пронађемо помогао нам је Сретен Цветојевић Цвеле, пријатељ Друштва. У пријатним окружењу, поред обале Дрине, направљен је кратак предах и обављен доручак.
Време у суботу није баш било наклоњено излетницима. Било је спарно, а повремено је падала и киша, али то није био разлог да се не сврати у манастир Рачу, задужбину краља Драгутина из XIII века. То је најзначајније културно-историјско добро на подручју Националног парка Тара. Манастир Рача највеће је духовно седиште народа тог краја. Црква је била центар рачанске преписивачке школе. Запаљена је заједно са манастиром за време велике сеобе 1690. године под Арсенијем Чарнојевићем.
Манастир Рача, задужбина краља Драгутина из XIII века
Откако је на Мокру гору стигао Емир Кустурица и на врху једног брда подигао Дрвенград, град од дрвета, или како га још зову Мећавник, то место је постало саставни део посете свих оних који се упуте у тај крај. Ни Друштво га није хтело заобићи. А кад се већ дотле стигне мора се обавезно укрцати и на шарганску осмицу, популарног ћиру. Некада је развозио путнике због њихових послова, а данас воза радозналце са јединим циљем да се мало провозају изнад облака, забаве ради, уживајући у лепоти Златибора. До скоро је то био део редовне линије између Ужица и Вишеграда да би још скорије, од 2003. године, на иницијативу житеља тог краја, пруга обновљена. Сада је то туристичка атракција у западној Србији коју годишње посети велики број људи возећи се овом јединственом пругом уског колосека у Европи.
Дрвенград Емира Кустурице
Златибор
Шарганска осмица
Чланови Задужбинског друштва на једном застанку
Пругом изнад облака
Када пруга у целости буде обновљена моћи ће ћиром да се стигне и до манастира Добрун, и даље, до Вишеграда, у Босни, наравно. Биће то пруга која ће поново нераскидиво везивати Србију са њеним суседом. Задужбинско друштво је другог дана свог боравка у златиборском крају то учинило аутобусом. Манастир се приписује жупану Прибилу који је у Добруну за време владавина цара Душана био чувар западне границе српске државе. Неки извори говоре да манастир потиче још из деветог века. Ова тврдња можда није без основа, јер је сасвим могуће да је Прибил свој манастир подигао на развалинама неког старијег верског објекта. У манастиру се налази и фреска цара Душана са женом Јеленом и сином Урошем.
Манастир Добрун
Карађорђев конак у Добруну
Монах у манастиру Добрун
Од пре пет година са стеновитог узвишења изнад манастира Добрун низ Рзавску долину према Вишеграду мотри велелепни споменик Карађорђу. Најупорнији чланови успели су се до самог споменика одакле пуца невероватан поглед на целу околину. Прича се да је Карађорђе са својим устаницима једну ноћ провео баш у овом манастиру.
Поклоњење Вожду
Десетак километара од Добруна према западу је и град Вишеград. У њему је мост који је прославио два човека, његовог градитеља и његовог приповедача. Први је био три пута велики везир уз три султана. Међу њима и једном од највећих, Сулејману Величанственом. Други је још као дечак небројено пута прешао преко тог моста на путу за школу. Када је одрастао написао је причу о њему која га је уздигла до самих небеских висина у светској књижевности. Први се звао Мехмед паша Соколовић, други Иво Андрић. Свима је добро знано ко су. Њихов мост премостио је ћудљиву реку и бурне векове.
Вишеградска ћуприја
Градитељ, Мехмед паша Соколовић
Приповедач, Иво Андрић
И баш тај мост, та ћуприја на Дрини била је коначан циљ дводневног путовања Задужбинског друштва.
За јесен Друштво кује нове планове. Али о томе кад дође време.
Prosto Vam zavidim na ovako lepom izletu!Pišete fantastično!
Свиђа ми сеСвиђа ми се