Бранко Станић
КАКО СУ СРБИ ПОСТАЈАЛИ НЕБЕСКИ
Срби нису постали небески народ одједном. Тај процес је трајао. Можда траје још и данас, јер ми смо народ који воли да се разликује од других, да смо нешто особити, да имамо што други немају… Зато сам у овом приказу и одабрао оне приче које прате овај мит почев од Косовског боја, па скоро до данашњих дана. Нисам имао намеру да се теоретски бавим расправом како и зашто су Срби постали небески. Одабрао сам оне приче из историје и науке, а и оне из наше традиције које су утицале на стварање или потврђивање већ насталог мита. Зато су се овде, поред Кнеза Лазара и Милоша Обилића, нашли и Карађорђе, а и Никола Тесла и Милутин Миланковић, а и обични хајдуци и њихови јатаци. Сви су они, и не само они, утицали да постанемо то што јесмо.
Нису Срби измислили небеса. И други народи су имали небеска краљевства, али изгледа да смо само ми, као народ, постали небески.
Данашње генерације, а будуће сигурно, све ће мање хајати за тим митом. То је и нормално, јер ће се уклапати у будуће светске процесе, али мит остаје мит и не треба га заборавити. Он је део наше прошлости, део нас самих, и не треба га се одрицати нити стидети.
Прича 4 – ХАЈДУЧКО-ЈАТАЧКИ ДАНИ НА ЖАБЉАКУ
У суботу, пред Ђурђевдан, у Лајковцу, а ове недеље, по Ђурђевдану, са Жабљака кренули су хајдуци од својих јатака, а где ће, него у шуму. Наравно, ово је само симболично. Хајдука, као ни њихових јатака, одавно нема ни у Србији, а ни у Црној Гори. Али остали су њихови потомци и сећања на славне претке.
Кад могу и други, у Европи, да чувају и негују своју баштину, што не би могли то исто чинити и ми у Србији и Црној Гори. И тако основана су два друштва, једно у Лајковцу, друго на Жабљаку да негује спомен на хајдуке и њихове јатаке. А то је и прилика да не заборавимо ни наше обичаје, ни наш фолклор, ни нашу етно музику, ни нашу традицију. Ако то не учинимо ми сами, други нам то сигурно неће учинити.
Маркова црква код Лајковца
Леп је то повод и за дружења са старим пријатељима, а и за упознавање нових.
Задужбинско друштво „Први српски устанак“ Мишар је у вези са оба ова друштва, као и са друштвима која негују сличне историјско-културне традиције. Није ни чудо. Одвојити наше устанке од хајдука, иако сви устаници нису били хајдуци, је немогуће. Па и сам Карађорђе, вожд Првог српског устанка, добар део живота провео је као хајдук.
Друштво са Мишара било је гост и на отварању „Хајдучко-јатачких дана“ у Марковој цркви код Лајковца, а и на завршној свечаности у селу Подгори надомак Жабљака. Како је било на завршној свечаности тих дана, петих по реду испод горостасног и снегом покривеног Дурмитора на пољани окруженој столетним боровима и јелама, тема је овог написа.
„Хајдучко-јатачки дани“ у Лајковцу, у порти Маркове цркве
Наступ фолклорне групе у Лајковцу
Стићи и вратити се, а још тамо бити и на свечаности немогуће је у једном дану. И зато, мања група чланова Друштва кренула је на далек пут још у суботу. А кад се крене на југ увек има шта и да се види од нашег наслеђа. На то опомињу бројни путокази ка српским светињама. Чланови Друштва одабрали су да посете једну од највећих. Био је то манастир Милешева на шестом километру од Пријепоља на реци Милешевци. Подигао га је краљ Стефан Владислав (1234-1243) у првој половини XIII века као своју задужбину у којој је и сâм сахрањен. У припрати положио је мошти свога стрица светог Саве. Њих су Турци 1594. године приликом освајања пренели на Врачар и спалили, у покушају да сломе српски дух. У овом манастиру је и једна од најлепших, ако не и најлепша, а свакако најпознатија наша фреска из средњовековне Србије – Бели Анђео.
У манастиру Милешеви
У Жабљаку је чланове Друштва дочекао, а ко би други до хајдучки харамбаша Новак Шљиванчанин, који је уједно био и организатор и домаћин сусрета. У поподневним, а и у раним вечерњим сатима члановима се придружио и Батрић Крстајић, професор и публициста, који се бави описом народних обичаја и сакупљањем народних умотворина. Са њим су посетили Мљетичак, место где су ускоци из Дробњака 1840. године погубили злогласног силника и крвника Смаил агу Ченгића, о коме је писао Иван Мажуранић у свом чувеном епу. Друштво је положило ловоров венац на споменик дробњачким јунацима које су тада предводиле војводе Новица Церовић и Шујо Караџић.
Испред споменика на Мљетичку у Црној Гори
Плоча са натписом и јатаганом на споменику
Жабљак под масивом Дурмитора
Следећег дана, у преподневним часовима, из Подгорице је са својима стигао и Милош Милић, осведочени и дугогодишњи пријатељ и члан Задужбинског друштва. Била је то прилика за заједнички доручак кога ће се сви радо сећати.
У подне стигао је са својим хајдуцима и харамбаша из Лајковца Милутин Ранковић па је смотра могла да почне. Хајдуцима су се придружили и козаци из Русије. После обостраних здравица и помена, харамбаша Милутин је на крају рекао: „Дуго би остали ако би и ја одговарао на ове здравице. Ако би поменуо све што је изнедрио Дробњак и све што српство изнедрило онда би ова смотра трајала седам дана, а можда и дуже. Колико је јунака и људских величина само са ових простора постало и настало, али ћу зато наздравити вашем слемену и племену. А овде нико није заборављен. Јер кад смо поздравили Дробњаке, поздравили смо и стару Херцеговину, кад смо поздравили стару Херцеговину поздравили смо и сву Србију. Кад смо поздравили Србију поздравили смо и Црну Гору. Кад смо поздравили Црну Гору поздравили смо и седам брда. А кад смо поздравили и Дробњаке и стару Херцеговину и Србију и Црну Гору и седам брда поздравили смо и братску Русију.“
Чланови Друштва са козацима у селу Подгори
Уштипци и мед
Зоран Карајић (десно), глумац Шабачког позоришта
У другом делу манифестације скуп је у име Задужбинског друштва поздравио председник Скупштине Богдан Секендек, историчар и публициста. Говорио је о значају хајдука и њихових јатака у ослободилачкој борби српског народа. Посебно се осврнуо на хајдучке и устаничке борбе у Подрињу.
Учесници програма „Хајдучко-јатачки дани“ из Црне Горе
Харамбаше Новак Шљиванчанин и Милутин Ранковић поздрављају хајдуке и козаке у Подгори
Козачка здравица под столетним боровима и јелама
Поетско музички рецитал „Пробуђене струне усред буне (Похвала певачу)“ на стихове Крстивоја Илића на позорници под ведрим небом извели су глумци Шабачког позоришта Зоран Карајић, Петар Лазић и Бора Божанић. Са њима као гуслар наступио је и професор Добрило Аранитовић, члан Друштва.
Поетско музички рецитал „Пробуђене струне усред буне“ (Похвала певачу)
на стихове Крстивоја Илића под ведрим небом
Представник козака заслужним учесницима скупа доделио је медаље
Хајдучко-јатачки ручак
У селу Подгори надомак Жабљака одржана је завршна свечаност
„Хајдучко-јатачких дана“ 10. маја 2009. године
Богдану Секендеку указана је посебна част од стране руског козаштва доделом медаље са козачким крстом за његов досадашњи рад.
Договорено је да у септембру Задужбинско друштво гостује у Подгорици. Том приликом Шабачко позориште извешће драму Крстивоја Илића „Мишарска битка“. Биће отворена и изложба слика Мишарске ликовне колоније, као и самостална изложба академског сликара Драгише Марсенића Марсе уз извођење већ поменутог поетско музичког рецитала.
Да би све ово од стране Задужбинског друштва „Први српски устанак“ Мишар протекло како је и замишљено најзаслужнији је Мишарац Стеван Симић, председник Извршног одбора. Он је био и вођа пута на оба гостовања.
izleda da su proterani ratovima sa bliskog istoka i nisu postali nego su to i bili=lopov je lopov gde da ga postavis on krade itd itd ima puno primera!
Свиђа ми сеСвиђа ми се