4 март 2012, ФБР Фељтон
Аутор: Бранко Станић
КАКО СУ СРБИ ПОСТАЈАЛИ НЕБЕСКИ
Срби нису постали небески народ одједном. Тај процес је трајао. Можда траје још и данас, јер ми смо народ који воли да се разликује од других, да смо нешто особити, да имамо што други немају… Зато сам у овом приказу и одабрао оне приче које прате овај мит почев од Косовског боја, па скоро до данашњих дана. Нисам имао намеру да се теоретски бавим расправом како и зашто су Срби постали небески. Одабрао сам оне приче из историје и науке, а и оне из наше традиције које су утицале на стварање или потврђивање већ насталог мита. Зато су се овде, поред Кнеза Лазара и Милоша Обилића, нашли и Карађорђе, а и Никола Тесла и Милутин Миланковић, а и обични хајдуци и њихови јатаци. Сви су они, и не само они, утицали да постанемо то што јесмо.
Нису Срби измислили небеса. И други народи су имали небеска краљевства, али изгледа да смо само ми, као народ, постали небески.
Данашње генерације, а будуће сигурно, све ће мање хајати за тим митом. То је и нормално, јер ће се уклапати у будуће светске процесе, али мит остаје мит и не треба га заборавити. Он је део наше прошлости, део нас самих, и не треба га се одрицати нити стидети.
ПРИЧА 3 – ДВА ПУТА НА ОСТРВУ СМРТИ (1)
Нико не зна, осим Срба и све ређе Грка, за патње и страдања српских војника и народа крајем 1915. и почетком 1916. године. Данас на острву Виду, на те страхотне дане подсећа само Камени крст постављен 1922. и Маузолеј подигнут 1938. године. А у граду, који носи исто име као и острво Крф, налази се и Српска кућа, која је уједно и музеј и почасни конзулат.
Да нам Јасна, моја млада колегиница, преко мобилног није послала поруку: “Сутра (07.09.2005) у 10 часова на острву Виду одржаће се помен умрлим српским војницима” ни ми не би знали за помен. То смо саопштили нашим новим пријатељима из Београда – Нади и Слободану. И они су изразили жељу да сутра пођу на острво. Дошли су својим колима и предложише да идемо заједно.
Острво Видо
Овако, гледано одозго, изгледа острво Видо
Кренули смо на време, око девет и нешто. Дација, место где смо ми одсели, није далеко од града Крфа. Свега десетак километара на југ. Видо је надомак самог града. Ониско острво утонуло у четинарску шуму. Види се јасно и из нашег хотела. Нисмо знали из које луке испловљавају бродићи за острво, па зато упитасмо пар Грка да нам кажу. Сви су нас усмеравали у супротним правцима, тако да почесмо да лутамо тесним улицама. Ко зна шта су они схватали да их питамо. У једном тренутку изађох из кола, пређох преко улице и уђох у неку радионицу. Очекивао сам да видим Грка. Кад тамо, угледах Кинеза са маском за варење у руци. Помислих у себи: “Где ће он сад да зна за острво?” Но, кад сам већ ушао рекох кратко:
– Видо?
Он само одмахну главом.
Коначно, пронађосмо праву луку. У даљини смо видели укотвљен бродић. Већ је било скоро 10 часова. Међу путницима седела су и морнари. Сигурно је тај бродић за Видо и пожурих да стигнем пре него што крене. Нисам био ни 20 метара удаљен од њега, кад крете. За следећи било је касно. Ко зна када ће опет доћи. Помен ће бити обављен без нас, а толико смо желели да присуствујемо том чину. До Крфа није баш тако лако често долазити. Ово нам је била јединствена прилика.
И док смо разочарани стајали, у луку дојури човек. Ту је око педесете године. Кад стиже до мене гласно узвикну:
– Их, оде на Видо!
– Кад ли иде следећи? – упитах га.
– Тек у 11. Дотле ће се све завршити. А дошао сам чак из Швајцарске да присуствујем помену. Требао је да буде сутра, али су га померили за данас.
Видесмо такси чамац. Махнусмо смо му. Но таксиста само руком показа да иде у другом правцу.
Баш нам је било криво. За длаку нам је измакао бродић.
Нисмо били сами. Још једна група је стајала поред обале.
Бесциљно смо се мували по луци. Није нам се још одлазило, иако је било очигледно да на помен не можемо стићи. Гледали смо немоћно према острву. Тешко да има километар до њега. Могли би чак и препливати. И док смо тако размишљали угледасмо да се бродић који нам је мало пре умакао враћа. Расположење нам се врати. Ипак ћемо стићи на острво и присуствовати помену.
Нисмо дуго чекали. Бродић направи круг и приста уз обалу где се налазила преостала група путника. Чим уђосмо, одмах крете назад. Сада нам је било јасно. Сви путници нису примљени одједном да се не би претоварио бродић, па је направио још једну туру. Али ми то нисмо знали.
Данас у ову луку на острву Видо пристижу туристи, а почетком 1916. године
пристизали су српски војници који нису имали изгледа да преживе
На домаку у луку видесмо са бродића како група која је стигла пре нас одлази стазом поред обале ка Маузолеју.
Убрзо се и ми прикључисмо зачељу. Стаза је поплочана и провлачи се кроз борову шуму.
Од малене лукe на острву Видо, па до Маузолеја иза кривине нема ни триста метара. Гледа ка мору, ка Плавој гробници.
Камени крст на острву Видо
Маузолеј на острву Видо
Помен српским војницима
Вино, жито…
Грчки музичари
На платоу испред Маузолеја не верујем да је било много више од две стотине људи, не рачунајући грчки почасни морнарички вод и музичаре који су били постројени ниже степеница. И наша група се прикључи окупљеним народу.
Помен је већ почео. Службу су обављали два свештеника. Један наш и један грчки. Одржали су помен настрадалим српским ратницама. Већини се ни гроб не зна. Завршили су у мору, јер се није могло стићи ни да се сахране честито. Толико су масовно умирали.
Уз звуке посмртног марша официјелни спикер најављивао је делегације које положише венце. Представници Србије и Грчке одржаше краће говоре и тиме се помен заврши.
Помен је завршен
Музичари и почасни вод одлазе
Био је ово помен и зато није било водича који би нешто више испричао о Маузолеју.
Мени је ово била прва посета Крфу и, наравно, острву Виду. Дотле, колико се сећам, нисам видео ни слику како изгледа Маузолеј. За острво сам знао. Видео сам фотографије у старим књигама.
У организацији наше агенције имаћемо посебно посету Српској кући и одлазак на острво Видо, па ћемо се упознати са оним што до сада нисмо сазнали.
Неколико дана касније у једној радњи у Месонги, месташцу на југу острва, једна продавачица нам рече:
– Моја бака ми је причала о Србима када су били на Крфу.
Не сетих се да је питам које је године њена бака рођена, јер је сасвим сигурно да их она није памтила, већ је приче знала из сећање своје мајке.
Својим ратним друговима – Александар
За верност отаџбини – 1915
Тако је на Крфу данас, бар што се тиче Срба. А у бројним туристичким публикацијама о њима скоро да и нема помена. Једва једна реченица, највише две, и то тек понегде. Добро, то је ствар Грка о чему ће и колико да пишу. А ни ми сами немамо ни једне једине разгледнице Маузолеја. Сигурно би многи наши људи пожелели да је тамо купе. Или се мисли: сад свако има фото апарат па може и сам да слика ако му је баш толико стало до слике.
OK, pa ja sam ovaj deo bio ranije pročitao. Oh, sad znam. Nisam stigao da pročitam „Pred Palestinom“… a evo poverićuti se. Čitajući po drugi put, negde pred kraju tvoga zapisa, neke „knedle“ počeše da me zagrcavaju… Bože, Bože, to ne pamtim kada mi se desilo…
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Branko,svaka čast!
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Hvala Ana.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Bravo BRANKO!!!
Kada Srbija postane clan Evropske Junije, osnovacu komitet: „BRANKO STANIC za Presednika Srbija!“
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Hvala Seco, ali nemoj preterivati.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
„Данашње генерације, а будуће сигурно, све ће мање хајати за тим митом. То је и нормално, јер ће се уклапати у будуће светске процесе, али мит остаје мит и не треба га заборавити. Он је део наше прошлости, део нас самих, и не треба га се одрицати нити стидети.“
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Tako je to Seco.
Свиђа ми сеСвиђа ми се