24 фебруар 2012, ФБР Фељтон
Аутор: Бранко Станић
КАКО СУ СРБИ ПОСТАЈАЛИ НЕБЕСКИ
Срби нису постали небески народ одједном. Тај процес је трајао. Можда траје још и данас, јер ми смо народ који воли да се разликује од других, да смо нешто особити, да имамо што други немају… Зато сам у овом приказу и одабрао оне приче које прате овај мит почев од Косовског боја, па скоро до данашњих дана. Нисам имао намеру да се теоретски бавим расправом како и зашто су Срби постали небески. Одабрао сам оне приче из историје и науке, а и оне из наше традиције које су утицале на стварање или потврђивање већ насталог мита. Зато су се овде, поред Кнеза Лазара и Милоша Обилића, нашли и Карађорђе, а и Никола Тесла и Милутин Миланковић, а и обични хајдуци и њихови јатаци. Сви су они, и не само они, утицали да постанемо то што јесмо.
Нису Срби измислили небеса. И други народи су имали небеска краљевства, али изгледа да смо само ми, као народ, постали небески.
Данашње генерације, а будуће сигурно, све ће мање хајати за тим митом. То је и нормално, јер ће се уклапати у будуће светске процесе, али мит остаје мит и не треба га заборавити. Он је део наше прошлости, део нас самих, и не треба га се одрицати нити стидети.
ПРИЧА БРОЈ 2 – ПУТОВАЊЕ ВОЖДОВИМ СТАЗАМА
Било је и раније, а и касније, и бојева и буна и ратова, али никада није изнедрено толико јунака као у Првом српском устанку. Чак више него и у самом Косовском боју. Косовски јунаци често се утапају у митску прошлост тако да је понекад тешко разлучити шта је стварност, а шта је народ у својој машти измислио. А ови, из Првог устанка, су стварни. Сви су постојали и ниједан није измишљен, али су и њихови животи преточени у песме. То је и разумљиво, било је то време на прелазу из народног предања у писану историју, па истовремено имамо и песме и прве књиге. Наш народ је тада био неписмен, са ретким изузецима, и кроз песму најлакше је памтио оно што је некад било. Требало му је још времена да научи да чита и прочита шта је то написано. Зато се и латио онога што је знао од старина – своје песме.
Управо ти јунаци били су разлог да се Задужбинско друштво “Први српски устанак” из Мишара на Ивањдан лета господњег 2006. упути у походе највећем из тог устанка – Карађорђу. Није то био први поход овог Друштва. Било их је и раније, али ни један није био као овај. У једном дану посећена су скоро сва места значајна из устанка, а и она везана за самог Карађорђа.
Споменик Карађорђу у Орашцу од белог венчачког мермера, рад Дринке Павловић
Као и увек када су у питању овакви походи полаз је био Мишар. Не случајно, већ намерно. На том месту пре равно 200 година одиграо се први велики бој устаника против вишевековних угњетача. Обична раја поразила је и понизила велику царску војску. Била је то прекретница у устанку – пут ка стварању нове српске државе. Карађорђе је у том боју исказао генијалност великих војсковођа и ни у чему за њима није заостајао.
Професор Богдан Секендек је више пута на оваквим походима, а и на разним скуповима потанко причао о Мишарском боју и о његовом значају на даљи ток устанка. Тако је и овога пута поновио најзначајније преломне тренутке у самом боју који су српске устанике довели до велике победе над Турцима. И пред сваким значајним местом професор је понешто испричао члановима Друштва да би знали шта се ту одиграло и зашто смо баш на том месту застали.
Из ове јаруге у Орашцу 15. фебруара 1804. године све је кренуло
Барељеф у Марићевића јарузи, рад Милорада Рашића и Зорана Миладиновића
Орашац је било следеће одредиште, а у Орашцу Марићевића јаруга. Баш из те јаруге, као из вулканског гротла, грунуо је устанак и преплавио целу Србију. Пуних девет година Срби су били сопствени господари, а онда су, као и сваки вулкан, посустали, али се нису угасили. Тињали су неко време па су поново грунули. После више векова ропства изборили су и званично први корак ка међународној самосталности. Жртве нису биле узалудне, а било их је заиста много у тим тешким временима.
Друштво се није кретало онако како су се догађаји хронолошки одвијали, већ како их је пут водио. Из Орашца стигло је на Опленац. Ту је 1907. године краљ Петар I почео да гради цркву Светог Ђорђа. Желео је да се одужи успомени на свог великог претка у којој би вечно уточиште нашли сви чланови Карађорђевог Дома. Ратови 1912-1918. омели су градњу, па је завршена тек 1937. године.
Црква Светог Ђорђа на Опленцу, Маузолеј Карађорђевића
Унутрашњост цркве испуњена је копијама најлепших средњовековних фресака у мозаику. Многобројни портрети српских владара од 12. до 15. века, заједно са портретима Карађорђа и краља Петра I чине јединствену галерију портрета у мозаику.
У наосу цркве, испод великих мраморних блокова, сахрањени су Карађорђе Петровић, оснивач династије и његов унук, краљ Петар I. А у крипти цркве, са другим члановима породице, сахрањен је и краљ Александар I.
Испод опленачког брега је Топола. У њој се Карађорђе населио на самом почетку 19. века. Ту је себи и својој породици створио нови дом. У то време Топола је била мало сеоско насеље. У доба Првог српског устанка, прераста у политички и стратегијски центар Шумадије. Од Карађорђевог града данас су сачуване само две куле на јужној страни и конак између њих, као и део северног и источног зида. Куле су имале отворе за топове. Карађорђева црква је саграђена 1811-1813. Фреске које су се задржале до данас, дело су сликара устаника, Петра Молера. Карађорђев конак је био једна од највећих грађевина у Србији у то време.
У дворишту конака налази се споменик Карађорђу, подигнут после Првог светског рата.
Карађорђев конак у Тополи
Карађорђев град у Тополи, 1811-1813.
Турци га разорили 1813. године; делимично обновљен 1842, у време Александра, сина Карађорђевог; у одмазди због Тополске буне против Обреновића разорен експлозивом 1877. год.
Карађорђева црква у Тополи коју је живописао Петар Молер
А око места где се Карађорђе родио постоји неслагање. Неки кажу да је рођен у селу Жабаре, док неки мисле да је то било у Петровцу, а већина сматра да је то Вишевац. Наше Друштво упутило се у Вишевац где је недавно Карађорђу подигнут велелепни бронзани споменик. Многи се споре и око године његовог рођења. Наводи се у распону од 1749. до 1770. године. Опште је прихваћено да је Карађорђе рођен на Ђурђиц, 16. новембра 1762. година.
У близини споменика у Вишевцу је и мали етно комплекс, а нешто ниже и црква Светог Ђорђа која је почела да се гради 1989. а завршена 1994. године.
Ако су спорни датум и место Карађорђевог рођења, датум и место смрти нису. Убијен је у ноћи између 26. и 27. јула 1817. године у Радовањском Лугу. Након пропасти устанка 1813. године Карађорђе и најистакнутије српске војводе су били принуђени да пребегну у Аустрију. Након краћег времена српске избеглице, па и Карађорђе, нашли су се у Русији. После неуспелог покушаја да убеди руског Цара да уђе у рат против Турске, Карађорђе ступа у контакт са тајном револуционарном грчком организацијом “Хетерија”. Циљ ове организације је био заједнички устанак Грка, Срба и Бугара и стварање велике балканске државе, по узору на некадашњу Византију. Са намером да покрене заједничку борбу, Карађорђе у јулу 1817. године тајно прелази у Србију како би се са Милошем Обреновићем договорио о заједничкој акцији. Међутим, Милош из “државних разлога” наређује да се Карађорђе убије. Извршење поверава Вујици Вулићевићу који га је и обавестио о Карађорђевом доласку. И у поменутој трагичној ноћи Никола Новаковић, Вујичин момак и телохранитељ, секиром мучки убија Карађорђа. Одмах потом пушком убија и Карађорђевог пратиоца и секретара Наума Крнара.
Ђура Јакшић: Убиство Карађорђа
Црква Покајница у Радовањском лугу код Велике Плане
Данас у Радовању код Велике Плане на Карађорђево убиство подсећају две цркве. Једна је Покајница, коју је 1818. године подигао његов кум Вујица Вулићевић у знак покајања за учињено злодело. Друга је Захвалница, коју је 1930. године у знак захвалности своме Вожду подигао српски народ и краљ Александар I, праунук Карађорђев. Нешто ниже, испод цркве, под крошњом великог храста, налази се и први гроб у коме је било сахрањено Карађорђево тело.
После више сахрањивања коначно се смирио на Опленцу у цркви маузолеју у којој почивају готово сви чланови династије Карађорђевића чији је утемељивач био баш он, Карађорђе.
Кустос у Радовањском лугу, у цркви Захвалница
Споменик вожду Карађорђу у Тополи
Сва ова места Задужбинско друштво обишло је у једном дану. Зато није ни чудо што је на крају напорног путовања наш сниматељ, Драган Петровић, рекао: “Више не знам где се налазим. Све ми се завртело у глави”.
Био је то и поход у сусрет јубилеју 200 година од Мишарске битке после које су Турци коначно схватили да са српском рајом више нема шале, већ да се на њу мора озбиљно рачунати.
Sutra u Subotu nastaviću da čitam pricu treću.
Mile Šeća, Morske Jastrebice, druga polovina.
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Čerez čega je Miloš naredio ubistvo jednog Srbina? Šta to znači “државних разлога”? … Sudbina je stvarno osvetoljubiva. Naslednici, Obrenovići, „otišli su istim putem“ kojim su otpremili „Crnog“ Đorđa iz njegove Srbije.
Свиђа ми сеСвиђа ми се