19 фебруар 2012, ФБР, фељтон Б. Станића
Бранко Станић, есеји, приче, путописи…
КАКО СУ СРБИ ПОСТАЈАЛИ НЕБЕСКИ
Срби нису постали небески народ одједном. Тај процес је трајао. Можда траје још и данас, јер ми смо народ који воли да се разликује од других, да смо нешто особити, да имамо што други немају… Зато сам у овом приказу и одабрао оне приче које прате овај мит почев од Косовског боја, па скоро до данашњих дана. Нисам имао намеру да се теоретски бавим расправом како су и зашто Срби постали небески. Одабрао сам оне приче из историје и науке, а и оне из наше традиције које су утицале на стварање или потврђивање већ насталог мита. Зато су се овде, поред Кнеза Лазара и Милоша Обилића, нашли и Карађорђе, а и Никола Тесла и Милутин Миланковић, а и обични хајдуци и њихови јатаци. Сви су они, и не само они, утицали да постанемо то што јесмо.
Нису Срби измислили небеса. И други народи су имали небеска краљевства, али изгледа да смо само ми, као народ, постали небески.
Данашње генерације, а будуће сигурно, све ће мање хајати за тим митом. То је и нормално, јер ће се уклапати у будуће светске процесе, али мит остаје мит и не треба га заборавити. Он је део наше прошлости, део нас самих, и не треба га се одрицати нити стидети.
ПРИЧА БРОЈ 1 – ПРИЗЕМНА СРБИЈА
Газиместан, 28. јуни 1989. године
Нема ничег јачег у српској традицији од косовског мита. Зато се никада раније није ни окупило више Срба на једном месту него 1989. године на 600-ту годишњицу од, по свему судећи, и трагичног и славног боја.
На Газиместану на 600. годишњицу Косовског боја
Уочи Видовдана 1989. године у организацији шабачке Цркве кренуо сам аутобусом на Косово са мојим другом Пеђом.
И док смо чекали да кренемо запазих једног старијег, омањег и помало дежмекастог човека у чакширама. На глави му је била шајкача, а у руци је држао заставицу с четири оцила. Говорио је пријатељима који су га испраћали:
– Идем доле да мало “србујем”!
И наша колегиница Ружа је испратила оца. И он је био слично обучен, али без заставице.
Колоне аутобуса и аутомобила сливале су се ка југу. Верујем да је тако било са свих страна. Није било возила на коме није била бар једна велика Слобина слика.
На Косово смо стигли рано. Био је то мој први и једини долазак. До централне прославе било је далеко. Неки одоше у Грачаницу, а нас двојица се са још неким друштвом запутисмо пешке у Приштину. Од Газиместана, Приштина није далеко.
Сећам се и данас те приземне куће где смо били. Стара, трошна и тесна, на периферији Приштине када се скрене с главне улице у споредну. Једна од девојака из друштва у ком смо се нашли познавала је породицу у тој кући. А једна жена из те куће, преко родбине, била је у некој вези са Шапцем.
– Где су сада Албанци? – упита неко из друштва баш ту жену.
– Сакрили су се у мишју рупу. Нигде их нема.
Никада на Косову није било толико Срба као тада. Реке људи из свих праваца уливале су се на поприште давне битке. До Приштине нам није било потребно ни пола сата, а сада, у повратку, потрошили смо скоро сат и по.
Дан је био сунчан, врућ и спаран због киша од претходних дана. Било је и онесвешћених од топлотног удара.
Тада сам први, и једини пут, видео Милошевића уживо, мада поиздаље. Слушао сам говор који је силно узнемирио нашу сабраћу – Хрвате.
Наравно, да се сада не сећам шта је све Милошевић причао, али је у једном тренутку рекао:
– … Данас смо опет у биткама, и пред биткама. Оне нису оружане, мада и такве још нису искључене…
– Шта ли му ово значи? Да не најављује рат? – прозбори Пеђа гласно.
А у овој реченици и хрватски тисак је чуо звецкање оружја. Од тог звекета преплашили су се Хрвати па су наредне године, рекао бих у јесен, довукли преко границе пун шлепер оружја. То је онај за који смо знали.
После говора нашао сам се код споменика Косовским јунацима, баш кад се на истом месту затекао и патријарх српски, Герман. Прошао је тик поред мене са штапом у руци, бледог лица и седе браде. Како је он све оно издржао са својих 90 и нешто лета? И мени је, иако тада млађем од њега 50 и више година, све то било напорно. Сунце и спарина су убијали. Војска је довезла цистерне с водом да се народ мало освежи.
Посматрао сам терен на коме се пре 600 година одиграла велика битка. Видео сам и Муратово турбе где је сахрањена његова утроба. Легенда каже да је баш на том месту турски султан убијен.
Адам Стефановић: Бој на Косову
Бој су заметнули турски стрелци, истрчавши испред своје пешадије. Узвратили су и српски, а потом су оклопници кренули у напад. Њихов први удар је, зна се, најжешћи и најјачи. Позади је ишла пешадија. До тог тренутка српски оклопници су се увек сударали са оклопницима противничких војски. Иако им ово није био први сукоб са Турцима, никада није био оволиких размера. Сада су се српски оклопници, уместо са коњицом, прво сударили са пешадијом. За њих је то било новина, а за Турке уобичајена тактика ратовања, јер они никада нису нападали први. Увек су чекали противника. Турска коњица је, одморна, чекала у залеђу пешадије.
Лево турско крило, под командом Јакуба, је попустило, заломио се и центар. Ко је, и у ком делу битке убио турског султана Мурата под велом је мистерије, али остаје чињеница да је Мурат у току битке погинуо од руке српског витеза. Легенда каже да је то био Милош Обилић, а званични списи да је то учинио један Трибал.
Распоред српске и турске војске пре почетка боја
„И све ово сврши се лета 6897, индикта 12, месеца јуна 15. дан, у уторак, а час је био шести или седми, не знам, Бог зна“ (плаво Срби, црвено Турци)
И у моменту када се турска војска нашла на рубу пораза догодило се нешто драматично.
На левом српском крилу налазио се Влатко Вуковић са својим Босанцима. У првом удару није успео. Вратио се назад, и док је припремао оклопнике за нови напад, чуо је да је српска властела издала Лазара, па је своју војску одмах повукао. Вест је била лажна и то је имало катастрофалне последице за даљи ток битке. Бајазит са свог десног крила пребацује војску у центар и свом жестином напада српски центар. Видевши да је све готово Вук Бранковић извлачи своју војску и одлази преко Ситнице.
Лазар је покушао да спасе остатак војске, али је том приликом ухваћен и убијен.
Изгледа да су битку решили елементи специјалног рата који се одувек примењивао само се различито звао у зависности од епохе у којој се рат водио. Са чије стране је дошла вест, са српске или турске, сада није ни битно. Битно је да је вест унела пометњу у једном делу Лазареве војске што је довело до преокрета и преваге на турску страну.
А Срби, те 1389. године, нису поражени, али нису ни добили битку. Турци нису победили, али нису ни изгубили битку. Обе војске су се повукле.
Доказ за то је и чињеница да ни Турци нису предузимали неке велике војне походе наредних година, све до 1396. године на Ровинама. Чак је Србија имала и велики степен самосталности, ако изузмемо вазални однос према Турској. Било је то царство у експанзији и малена и разједињена Србија није имала никакве шансе да опстане и да се одупре надирућем исламу.
За Србе је епилог битке био раван поразу.
А и тада је сваки властелин са својим властелинством мислио да може опстати сам, као што и данас мисле, само се другачије зову. Опет Србија, заједно са Црном Гором, пуца по шавовима по којима је некада пуцало Душаново царство.
Данас многи знају да кажу како Срби славе пораз на Косову. То никако не може да буде тачно. Не славе они пораз, већ славе сећање на нешто што су давно имали.
Касније, народ у немоћи својој, у песмама својим, измисли царство небеско, јер то му царство нико није могао отети за разлику од оног земаљског. А да би све било убедљивије народ идеју своју о царству небеском удену у уста, а у кога би другог до у уста цара Лазара, као о опредељењу самога Лазара, који уистину и није био цар, већ кнез. Кнежевство је безначајно и за земаљске оквире, а тек за небеско. Царство је приличније јер оно је највеће. И зато га, посмртно, народ круниса у цара. И преко Лазара, цара небеског, и његов народ поста небески народ.
А Лазар је у стварности био много приземнији. Није ни помишљао ни на какво царство, а камоли на небеско. Поготово не пред најездом турском. Није ни сањао да ће га народ касније уздићи у небеса.
С. Ленхарт: Милош Обилић
Немају само Срби Косово. И Американци имају свој Аламо. Сто осамдесет Тексашана бранило је тврђаву Аламо од мексичког генерала Санта Ане и његових 4.000 војника. Сви су изгинули и отишли у легенду. Њихови животи узидани су у будућу америчку државу, Тексас. Иако са војног становишта та битка не би могла да се сматра значајном битком, ипак се сврстава у ред најдраматичнијих битака у америчкој историји. Питајте било ког Американца да ли се то они поносе што су поражени у Аламу. А кад кажу “Сети се Алама”, да ли мисле на пораз или на нешто друго. Да ли је ико чуо да неко од њих говори “Баш су били луди. Санта Ана је само хтео да уђе у тврђаву. Могли су га једноставно пустити унутра. Нису му то морали бранити”.
А још давније, у време старе Грчке, Леонида је са својих триста Спартанаца био брана у Термопилском кланцу Ксерксу и његовим Персијанцима. Опет би неко „паметан” могао да каже „џаба су гинули кад су Персијанци ионако стигли до Атине и спалили је“. Да, спалили су је, али су се и вратили и никада више нису поново дошли.
Нешто касније, ако не грешим, Тит Ливије је у својој Историји Рима од оснивања града забележио: „Нико нормалан није за рат, али постоји граница испод које се не може попустити“
И у овој последњој бици, 1999. године, Срби нису поражени, нити је НАТО победио, али је НАТО ипак ушао на Косово.
Да ли се то рађа нови мит за будуће генерације или са митовима треба раскрстити и у будућности не стварати услове за њихов настанак.
По повратку са прославе развио сам филм снимљен на Косову. И сутрадан кад узех слике летимично их прегледах и застадох код хеликоптера. Откуд овај дим. Не сећам се да сам га тамо видео. Погледах мало боље. Па то је цар Лазар, сену ми кроз главу. Лепо се оцртава његов профил на небу.
Силуета Небеског Лазара на небу изнад хеликоптера
Показао сам фотографије колегама на послу.
– Где ти овде видиш Лазара?
– Како не видите. Ево чела, ево носа, погледајте браду… Ко би се то други тамо доле могао појавити осим Лазара?
– Ти имаш бујну машту. Ми ништа не видимо – одговорише ми хладно.
Ту прекинусмо причу. Нисам их хтео убеђивати да виде оно што ја видим. У канцеларију изненада уђе Пеђа. Дотле му нисам показао фотографије.
– Пеђа, ко је ово на слици? – упитах га без увода.
– Цар Лазар! – сместа изусти, ни мало не заставши.
А зимус је неки момак у неком селу цепао дрва. И кад пресече једну цепаницу указа му се неки лик на пресеченом дрвету, као лик неког свеца. О томе су писале новине. Објављена је и фотографија на којој се виде две затамњене површинице као очи, а мало ниже или мало горе, у зависности како се дрво окрене, уочава се затамањена површина која би могла да личи на браду. Пресечену цепаницу прегледали су и свештеници. То је Василије Острошки, рекли су они. Не знам на основу чега су то закључили, као да су имали прилику да га виде за живота па знају како је изгледао.
Овај мој Лазар, кога сам ја усликао, много више личи на човека него онај њихов Василије, који се указа на оној пресеченој цепаници. Наравно, ни ја никада нисам видео Лазара, али на Косову у оном мноштву менталног ишчекивања на небу се могао појавити једино Небески Лазар.
А прича се да се и за време Кумановске битке, када је Косово освећено, на небу појавио Обилић.
Повезани текстови: КАКО СУ СРБИ ПОСТАЈАЛИ НЕБЕСКИ – ПРИЧА 2
Sviđa mi se način na koji daješ „Spartanski“ odgovor na veliki broj, ajd’ da ih nazovemo, mitova. Evo moje ocene. „ODLIČNO I ORGINALNO (5+)“
Свиђа ми сеСвиђа ми се
Хвала Руди!
Свиђа ми сеСвиђа ми се